Edirne’den Fransa’ya kurbağa ihracatı: Haftada 4-5 ton kurbağa satılıyor

Reklam

 

Edirne’de çeltiğin yoğun olarak yetiştirildiği İpsala ve Meriç ilçelerinde tarla ile sulama kanallarında avcılar tarafından toplanan kurbağalar Fransa mutfağının menüsünde yer alıyor.

Anadolu’nun pek çok şehrinde yapılan kurbağa avcılığında Edirne ve Hatay başat kentlerden sayılıyor. Kurbağaların avlanması yaklaşık 5 saat sürüyor.

Onclick Popunder

Meşakkatli avcılıkta ustalığını babalarından öğrenen yeni nesil avcılar çeşitli nedenlerle azalan kurbağa popülasyonuna rağmen mesleği sürdürmek adına mücadelelerine devam ediyor.

“Arkadaşlar yiyor Çok lezzetliymiş”

Kurbağa bacağının bölgedeki bazı lokantalarda talebe göre servis edildiğini belirten Aydın, “Ben hiç kurbağa yemedim. Arkadaşlar yiyor. Çok lezzetliymiş eti. Şoklanmış olarak satıyorlar, ‘su bülbülü’ adıyla anılıyor.” dedi.

En büyük müşterimiz Fransa

Kurbağa avcılığının bölgede 1970’li yıllardan beri yapıldığını söyleyen Erhan, “Bu işe 1990 yılında babamın yanında başladım. Avcılar kurbağaları çeltik tarlalarında su kanallarında toplayıp bana getiriyorlar. Beş derece sıcaklıkta 10-15 gün yaşıyorlar. En büyük müşterimiz Fransa ve İtalya’daki alıcılar. diye kaydetti.

Tarım ilacı yüzünden kurbağalar azaldı

Erhan, yıllar içerisinde tarımda artan ilaç kullanımının kurbağa popülasyonunu azalttığını söyledi. “Eskiden kurbağamız daha çoktu, fazla tarım ilacı yoktu” diyen Erhan, “Şimdiki tarım ilaçları daha sert, daha kuvvetli olduğundan kurbağayı etkiliyor. Bir hayli azalma oldu. Günlük ortalama 600-700 kilo, haftada ise 4-5 ton kurbağa gönderiyorum.” dedi.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz