Fransa’da ev alacaklar dikkat! Devletin yaptığı faizsiz kredi desteği bu yıl bitiyor

0
1282
Reklam

Fransa’da 1995 yılından beri devletin yaptığı sıfır faizle ev kredisi PTZ (le prêt à taux zéro) desteği 2020’de büyük ölçüde sonlandırılıyor. Sadece belli bölgelerde PTZ imkanı devam edecek. 

Fransa’da ilk kez ev alacak maddi durumu yetersiz ailelere devletin yaptığı faizsiz kredi desteği PTZ, 1 Ocak 2020 itibariyle sonlandırılıyor. Destek, B2, C ve A bölgelerinde tamamen kaldırılacak. Sadece B1 bölgesinde kredi desteği devam edecek. Böylede yüzde 93 oranında PTZ imkanı da sonlandırılmış olacak.

Sıfır faizle ev kredisi hizmeti, 2017 yılında 2 yıllığına uzatılmış ayncak kredi oranı düşürülmüştü.

-Reklam-

2018’de yüzde 40 olan kredi tutarı 20’ye çekilmişti

PTZ, ilk alacak ya da inşaatı gerçekleştirilecek yeni evler için davet tarafından düşük gelirli ailelere faizsiz geri ödemeli olarak veriliyor. 2018 yılında kadar devlet yeni alınacaklara evin tutarının yüzde 40’ına kadar vatandaşlara faizsiz destek sağlıyordu. Bu oran 2018’den itibaren yüzde 20 seviyesine çekilmişti.

Fransa’da eski sisteme göre PTZ’den yararlanmak için gerekli şartlar ise şu şekilde:

Fransa’da eski sisteme göre PTZ’den yararlanmak için gerekli şartlar.

Fransa’da yerleşim yerleri şehir merkezleri A olmak üzere uzaklıklarına göre B1, B2 ve C olarak sınıflandırılıyor. Ev alırken bölgelere göre yıllık azami kazanç tablodaki gibi olmalıdır.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz