Fransa’da mahkemeden ‘ithal gelinler’ ile ilgili emsal oturum kartı kararı!

Reklam

Fransa’da mahkeme, evlilik yoluyla Fransa’ya geldikten sonra eşinden şiddet gören bir kadının oturum kartını, Fransız kocasına bağımlı olmadan uzatılmasına karar verdi. Ayrıca kadının hiç kocası aleyhinde şikayette bulunmamış olmasını da değerlendirmeye almadı.

Fransa’nın Arras şehrinde meydana gelen olayda, Fransız vatandaşı bir kişiyle evlenerek aile birleşimi yoluyla Fransa gelen bir kadın, oturum kartı almak için valiliğe başvurdu. Ancak kadının Fransız eşi, valiliğe yaptığı ihbarda, kadının evi terkettiğini söyledi. Valilik de bu nedenden dolayı kadının oturum kartını yenilemeyi reddetti.

Valilik oturum vermedi, olayı yargıya taşıdı

Ancak kadın, evi kocasının uyguladığı şiddet nedeniyle terkettiğini kaydederek olayı yargıya taşıdı. Olay gecesi kocasının uyguladığı şiddet sonucunda kafa travması yaşadığı bileğinde burkulma oluştuğu ile ilgili hastaneden aldığı raporu da delil olarak sundu. Ayrıca evi terkettiği gece mağdur kadının çoraplarla evi kaçarak terkettiğine de komşuları tanıklık etti.

Onclick Popunder

Mahkeme şiddet sabit dedi, oturumun yenilenmesine hükmetti

Olayı değerlendiren İdari Mahkeme, kadının kocası tarafından şiddete maruz kaldığının sabit olduğuna hükmetti. Mağdur kadının şimdiye kadar kocasına karşı hiçbir şikayette bulunmamış olmasını da değerlendiren mahkeme, kadının geçici olarak evi terkettiği ancak daha sonra kocası tarafından eve alınmamış olması yönündeki ifadesini yeterli buldu. Öte yandan hakim, 26 Nisan’da ambülans, hastane ve polis raporlarının yeterli olduğuna karar verdi.

Mahkeme kararında Somme Valiliği’nin mağdur kadının oturumunu Franız kocasına bağımlı olmadan yenilemesine hükmetti.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz