Fransa’da STK Başkanları’ndan hükümete çağrı: En az 2 yıl Fransa’da kalan ‘kaçaklara’ oturum verilsin

0
11

Fransa’da bu ay içerisinde Ulusal Meclis’te görüşülmesi beklenen hükümetin sığınmacı ve mültecilerle ilgili hazırladığı yasa tasarısı öncesi 12 Sivil Toplum Kuruluşu ortak bildiriye imza attı. En az 2 yıl Fransa’da oturduğunu ispat eden sığınmacılara oturum kartı verilmesi çarısında bulunuldu.

Açıklanan bildiride Fransa’da binlerce ‘kağıtsız’ ailenin tüm haklardan mahrum fakirlik içerisinde yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çekildi. Bu ailelerin hiç bir gelir olmadan sokak ile sağlıksız koşullar arasında yaşamaya mecbur bırakıldığına dikkat çekildi. Bu şok edici durumun her yıl daha da arttığı, sadece Paris bölgesinde 40 bin kaçak durumdaki   insanın zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalıştıkları aktarıldı.

Artık bunun devam edilemeyecek bir hale büründüğüne dikkat çekiliriken bu aile ve çocuklarının herşeyden mahrum bir hayat sürdürdüklerine dikkat çekildi.

En az 2 yıldır Fransa’da bulunanlara oturum kartı verilsin

Bildiride bu dramatik durumun değiştirilmesi için hükümete ve milletvekillerine yapılan çağrıda bu kağıtsız insanların 1 yıllık oturum hakkı elde edebilmeleri için yasanın değiştirilmesi istendi. Bu hakkın yalnız ya da aileyle en az 2 yıldır Fransa’da yaşayan ve ülkesinden insani ya da idari nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kalmış insanlara verilmesi istendi.

Bu oturum kartının bu insanlara çalışma izni verip bir gelir elde etmelerini ve kendilerine özel evlere sahip olmalarına imkan tanıyacağı aktarıldı.

Bildiriye 12 STK Başkanı imza attı

Bildiriye imza atan Sivil Toplum Kuruluşları arasında Dünya Doktorları Derneği Başkanı   Françoise Sivignon, Fransa İslamı Yardım Derneği Başkanı Raşid Lahlou, Katolik Yardım Derneği Başkanı Eric Pliez,  Dayanışma ve Eylem Federasyonu Başkanı Louis Gallois, Fransa İltica Topraklar Başkanı  Thierry Le Roy, Protestan Yardım Federasyonu Başkanı  Jean-Michel Hitter gibi isimler yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here