Fransa’da Türk vatandaşına yardım başvurusunda ayrımcılık iddiası!

Reklam

Fransa’da işsizlik parası hakkı bitip henüz 5 yıllık oturum kartına sahip olmadığı için dar gelirlilere ödenen RSA yardımı alma hakkı da olmayan Türk vatandaşı, kira yardımı için başvurduğu sosyal asistanın kendisine ırkçı ayrımcılık yaptığını iddia etti. 

Paris’in güney banliyösü Villeneuve-Saint-Georges’da oturan 1 çocuk babası Ahmet Yılmaz yardım için başvurduğu sosyal asistanın ırkçı tutumuna maruz kaldığını iddia etti.

Fransa’ya öğrenci olarak gelip 2014 yılında işe girdiğini kaydeden Yılmaz 2016’da işyerinin iflas etmesiyle işsiz kaldı. Bu süreden beri aldığı işsizlik maaşı alma hakkının kasım ayında bittiğini ve daha önce öğrenci oturum kartına sahip olduğu için henüz RSA yardımı alma hakkının bulunmadığını söyledi.

“Ev sahibin de Türk mü?”

Bu nedenle iş bulana kadar kira konusunda yardım edilmesi için sosyal asistana başvuran Yılmaz, görüştüğü görevlinin kendisine ev sahibinin Türk olup olmadığını sorduğunu söyledi.

Görevliye ev sahibinin de Türk olduğu cevabını verdiğini kaydeden Ahmet Yılmaz, sosyal asistanın kendisine “O zaman yardım alman oldukça zor olacak. Aynı topluluktakiler arasında sahtekarlık çok oluyor.” ifadelerini kullandığını aktardı. Bu ifadenin kendisinde şok etkisi yarattığını kaydeden Türk vatandaşı, yabancılara yönelik ırkçı bir uygulamaya tanıklık ettiğini dile getirdi.

Şikayet edecek

Bölge meclisinin yardım için ev sahibinin hangi milletten olduğunu dikkate almasının yasal olamayacağını da savunan Ahmet Yılmaz, belediyeye şikayette bulunacağını dile getirdi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

2 YORUMLAR

  1. Bu kadar saçma yalan bir haber duymadım gel bir de beni dinle ben türküm ev sahibim türk Ankaralı ayda 450 Euro yardım alıyorum. Ben 14 yıldır Fransa’dayim sizin yazdığınız gibi saçmalıklara hiç şahit olmadım. Memleketimizi boka çevirdiniz sıra buraya mi geldi.

  2. Bu kadar saçma yalan bir haber duymadım gel bir de beni dinle ben türküm ev sahibim türk Ankaralı ayda 450 Euro yardım alıyorum. Ben 14 yıldır Fransa’dayim sizin yazdığınız gibi saçmalıklara hiç şahit olmadım. Memleketimizi boka çevirdiniz sıra buraya mi geldi. Burada kanun her için aynıdır

Comments are closed.