Fransa’da vergi kaçıranlara ağır yaptırımlar geliyor!

0
12

Fransa’da hükümet vergi kaçakçılığı ile mücadelede yeni önlemleri devreye sokuyor. Yılda 60 ila 80 milyar Euro arasında değiştiği kaydedilen vergi kaçakçılığının en aza indirilmesi hedefleniyor.

Fransa’da hükümet vergi kaçakçılığı ile mücadelede yeni bir dönemin startını verdi. Yaz ayında parlamentoda görüşülüp güzün yasalaşması beklenen yani eylem planı, vergi kaçıran ve onlara yardım edenlere ağır cezalar öngörüyor.

Eylem ve Kamu Hesapları Bakanı  Gérald Darmanin tarafından açıklanan yeni yasa tasarısına göre vergi polisinin kurulması hedefleniyor. Cezalar artırılıyor. Vergi kaçakçılığında vergi mükelleflerine yardım edenlere de ağır cezalar getiriliyor.

Vergi polisi geliyor

Yeni yasa ile Ekonomi Bakanlığı’na bağlı vergi polisinin kurulacağı açıkladı. İlk süreçte 50 kişiden oluşması beklenen birlik, Ulusal Mali Savcılık Ofisi’nin(PNF) direktifiyle çalışacak. Savcılığın incelenmesini istediği dosyalarda devreye girecek.

İşbirlikçiler yandı!

Yeni yasa ile vergi kaçakçılığında işbirlikçi rolü oynayanlara da ağır cezalar geliyor. Vergi kaçakçılığında yol gösteren Muhasebe bürosu, avukatlık ofisi ya da danışmanlık yapan şirketlere 10bin Euro ile aldıkları ücret oranında ceza kesilecek. Ayrıca yeni yas aile vergi kaçakçılığı yapan şirketlerin isimleri de kamuoyuyla paylaşılacak. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılacak paylaşımın her yıl yüzlerce olması bekleniyor.

Fransa’da her yıl vergi kaçakçılığın devlete zararının 60 ile 80 milyar Euro arasında olduğu kaydedildi.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here