Çalışıyorum, ‘Chomage’daki benden çok kazanıyor, yeter artık!

Reklam

Fransa’da çalışan kişiler ile işsiz olup yardımlarla geçinenler arasındaki dengesizlik sonunda bir kadını isyan ettirdi. Maddi geliri düşük ailelere ödenen Aile Yardım Fonu (CAF) yardımını aylık geliri nedeniyle hak edemeyen 2 çocuk annesi bir kadın açlık grevine başladı.

Fransa’nın merkezinde yer alan Auxerre‘de yaşayan biri 6 diğeri de 2 yaşında 2 çocuk annesi 27 yaşındaki Emma, CAF’ın bakıcı parasını kesmesi üzerine isyan etti. İşsizken daha çok para kazandığını savunan 2 çocuk annesi kadın, işe başladığından beri tüm yardım haklarını kaybettiğini ve ay sonunu getiremez hale geldiğini söyledi.

Kendisinin yarım gün çalışıp eşinin de öğrenci olduğu dönemde CAF yardımı ile birlikte aylık gelirlerinin 2 bin Euro’yu bulduğunu aktaran kadın, çalışmaya başladığından beri durumlarının çok kötüye gittini söyledi. 

Kendisininin fırın da 1143, eşinin de noterin yanında 1259 Euro’ya çalıştığını söyleyen Aurelie, geçim sıkıntısı çektiklerini aktardı. Üzerine faturalar ve ev kirası da eklenince çalıştığımız halde elimizde yaşamak için hiç bir şey kalmıyor. Eğer hiçbir yerde çalışmayıp evde çocuklarıma baksaydım hiç bir yardım olmasa dahi daha çok gelirimiz olacaktı.”ifadelerini kullandı.

‘Çalıştığın için aptalsın’

Durumunu anlattığı CAF yetkililerinin kendisine ‘İşe gittiğiniz için aptalsınız’ dediğini de iddia eden genç anne, ”Ben orda burda işsizlik parası elde etmek için çalışan insanlardan olmak istemiyorum. İşimi seviyorum, çalışmak istiyorum.”dedi.

Orta kesim aynı sorunu yaşıyor

Bu durumun sadece kendisine mahsus olmadığını da vurgulayan genç kadın, Fransa’da çalışan tüm orta kesimin aynı sıkıntıları yaşadığını belirterek yetkilileri göreve çağırdı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir