Şok: CAF kira yardımında değişikliğe gitti, yüzbinlerce insan etkilenecek! (Özel-Haber)

Reklam

Artı33 Özel-Haber

Fransa’da milyonlarca insanın yararlandığı CAF, kira yardımında değişikliğe gitti. 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere artık kira yardımı tutarı hesaplanırken 2 yıl önce ödenen verginin yanı sıra, miras yoluyla elde edilen gayrimenkul ve bankada biriktirilen para da göz önünde bulundurulacak.

Onclick Popunder

Fransa’da vatandaşlar 1 Ekim’e yeni değişikliklerle merhaba dedi. En dikkat çeken uygulama ise Aile Ödenekleri Fonu (CAF) kira yardımında(APL) yaşandı.  1 Ekim’den itibaren aileden kalan miraslar da CAF yardımları hesaplarınken göz önünde bulundurulacak. Buna göre 30 bin Euro’yu geçen miras geliri ailelere ödenen kira yardımını etkileyecek.

Ayrıca, ailelerin uzun yıllardır bankada açtığı tasarruf hesabında (le livret A) biriktirdiği paralar da bundan böyle APL hesaplanırken dikkate alınacak. Yeni uygulamadan toplam 650 bin insanın etkilenmesi bekleniyor. Hükümetin CAF’ın kira yardımı ile ilgili gitti değişikliğe Ulusal Konut Konfederasyonu (CNL) ise sert tepki gösterdi. Uzun yıllar hükümetin tasarruf hesabını teşvik ettiğini belirten CNL, şimdi atılan bu adımın aileleri daha savunmasız yapacağı uyarısında bulundu. Ayrıca miras yoluyla kendisine ev kalan aile, bu eve iş durumlarından dolayı taşınamaması durumunda da ikinci bir eve sahip olduğu gerekçesiyle ev yardımından mahrum kalacağı için bunun da adaletli bir uygulama olmayacağı belirtildi.

Fransa’da CAF’ın kira yardımından(APL) yıllık gelirine göre ev sahibi ve kiracı toplam 6, 5 milyon insan yararlanıyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz