Fransa’da 5 yıllık oturum kartı olmayana RSA yok!

Reklam

Fransa’da çalışma hakkı ile birlikte en az 5 yıllık oturum hakkı bulunmayanların dar gelirli ailelere ödenen RSA’ya başvuru hakkı bulunmuyor.

Fransa’da düşük gelirli ailelerin faydalandığı RSA yardımını elde etmek için başvuranların bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartların başında ise yabancıların en az 5 yıl boyunca çalışma izni olan oturum kartı sahibi olması geliyor.

Bu İnsan Haklarına Aykırı

Bu yasanın yabancılara yönelik eşitsizlik oluşturduğu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurallarına aykırı olduğu yönünde yapılan eleştiriler ise yasanın değişmesi için yeterli olmadı. Fransa’da Danıştay, 2015 yılında aldığı kararla yabancılara 5 yıl Fransa’da otuma zorunluluğu getiren bu uygulamanın bir eşitsizlik oluşturmadığına hükmetti.

RSA için 2 şart isteniyor

Fransa’da RSA’dan yaralanmak için iki şart bulunuyor. Bu şartlardan ilkini aylık belli bir gelirin altında kazanç elde etmek, diğer şart ise Fransa’da oturmak oluşturuyor.

Ortalama kişi başı 494 Euro veriliyor

Öte yandan RSA alanların sayısının geçen yıl yüzde 0,2 oranında azalarak 1,87 milyon kişiye gerilediği açıklandı. Ortalama RSA yardımının ise kişi başı 494 Euro olduğu duyuruldu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir