Fransa’da bayram namazı yarın Türk camilerinde kılınmayacak!

Reklam

Fransa’da ibadethanelerle ilgili yasak 22 Mayıs itibariyle kaldırılırken, camilerde bayram namazı kılınmasının da önü açıldı. Bazı Arap dernekleri yarın bayram namazı kılma kararı alırken Türk camilerinde ise yarın bayram namazı kılınmayacak. 

Fransa‘da Danıştay’ın hafta başında aldığı karar sonrası İçişleri Bakanlığı, daha önce 29 mayıs olarak ilan ettiği ibadethanelerin açılış tarihini erkene çekti. Fransa’da camiler de dahil ibadethaneler de 22 Mayıs itibariyle açılacak. Böylece yarın eda edilecek bayram namazı kılınmasının önündeki engel de kalkmış oldu. Ancak Türklere ait camilerde yarın bayram namazı kılınmayacak.

DİTİB: Bayram namazı ve bir süre daha cuma namazı kılınmayacak

DİTİB’den yapılan açıklamada da Fransa İslam Konseyi’nin yönlendirmesi ile (CFCM) ilgili çatı kuruluşları ile yapılan eşgüdüm çerçevesinde bir süre daha beklenmesinin uygun olacağına karar verildiği aktarıldı. Bu kapsamda Ramazan bayramı namazı ve cuma namazının camilerde ve cami avlularında kılınmasının bu aşamada mümkün olmadığı aktarıldı.

Bu konuda Haziran ayı başında yeni bir değerlendirme yapılacağına dikkat çekildi. Fransa’da DİTİB’in yanı sıra  Fransa Milli Görüşİslam Konfederasyonu, Fransa Türk Federasyonu  camilerinde de yarın bayram namazı kılınmayacak.

Ancak CFCM dışında kalan bazı Afrika kökenli derneklerde ise yarın bayram namazı kılınabilecek.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

Yasal Uyarı! Arti33 İçerikleri Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz, Kanuna Aykırı Ve İzinsiz Olarak Kopyalanamaz.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz