Fransa’da silinen ehliyet puanlarınızı geri almanız mümkün mü?

Reklam

Fransa’da trafikte işlediğiniz suça bağlı olarak ehliyetinizde silinen puanları belirli koşullar altında otomatik olarak geri almanız mümkün.

Fransa’da ehliyetinde hiç puan kaybetmemiş kişi sayısı yok denecek kadar az sayıdadır. Hızlı araç kullanmak, araba kullanırken telefona bakmak, kemer takmamak… gibi cezalar yüzünden sürücüler ehliyetini kaybedebiliyor.

Ancak puanlarınızı belirli koşullar altında 6 ay içinde veya birkaç yıl içinde geri almanız mümkün. Maksimum dört puan kazanmanızı sağlayan yol güvenliği farkındalık kursuna ek olarak, sürücü belgenizi aşağıda ayrıntıları verilen koşullara göre otomatik olarak geri almanız mümkün.

Onclick Popunder

• Puanları 6 ay sonra geri alma:
Sürücü ehliyetinizde tek bir puan kaybettiğinizde, yeni suçlar işlememek kaydıyla altı ay sonra geri almanız mümkündür.

• Puanları 2 yıl sonra geri alma:
2. ve 3. sınıf suçlar işlediyseniz, sürücü belgesindeki on iki puanın tamamını, elbette bu süre içinde hiçbir suç işlenmemiş olması koşuluyla, iki yıl sonra geri almak mümkündür.

• 3 yıl sonra puanlarınızı geri alma:
4. ve 5. sınıf suçlar işlediyseniz, bu süre içinde herhangi bir suç işlenmemiş olması şartıyla, bu sürenin ardından üç yıl sonra tüm bu puanları geri almanız mümkündür.

• Puanlarınızı 10 yıl sonra geri alma
geri alın: Puanlarınızı geri almak için tanınan süre içinde (yani iki veya üç yıl) suç işlediyseniz (1, 2, 3 ve 4’e dahildir) tüm puanlarınızı geri almak için on yıl beklemeniz gerekir.

Ehliyetten puan silindiği zaman, sürücüye bir mektup gönderilir. Ancak mektupların gidiş süresi uzayabilir. Bu yüzden ehliyet üzerindeki puanların ne kadar kaldığını telepoints sitesinden öğrenebilirsiniz.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz