Gurbetçilerin Oyu Kimlerin Zoruna Gidiyor?

Reklam

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde yurt dışında yaşayan vatandaşların da oy kullanacak olması bir kesimde eleştiri konusu olurken, Fransa’da ise durum bambaşka. Fransanın yurt dışında yaşayan milyonlarca seçmeninin seçimlerde oy vermesi, hiçbir zaman tartışma konusu olmadı. 

Türkiye 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için sandık başına gidecek. Seçimlerde yurt dışında yaşayan 3 milyon 416 bin 98 seçmen de oy kullanacak.

Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin oy kullanacak olması ise özellikle Türkiye’deki bir kesim tarafından eleştiriliyor. Özellikle muhalif kesimlerde yoğunlaşan bu eleştirilerin temelinde, yurt dışından giden oyların Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti lehine yoğunluk kazanmasının da önemli payı var.

Onclick Popunder

Fransa Seçimleri İçin Yurt Dışı Seçmen Çok Önemli

Ancak yurt dışında yaşayan vatandaşların birçok ülkede oy hakkı mevcut. Mesela Fransa’da ise durum tamamen başka.

Fransa’nın her seçimde yurt dışında yaşayan milyonlarca seçmeni de yaşadıkları ülkelerde kurulan sandıklarda oylarını kullanabiliyor.  Halen Fransa’nın yurt dışında yaşayan 1 milyon 683 bin 915 seçmeni bulunmakta. Ancak seçmen listelerine kaydolmayanlarla bu sayının 2,5 milyon olduğu kaydediliyor.

Yurt Dışındaki Fransızlarının 11 Milletvekili Seçme Hakkı Var

Dahası yurt dışında yaşayan Fransızların oy hakkı olduğu gibi, bu kişileri meclis ve senatoda temsil edilen milletvekili ve senatör sayısı da oldukça fazla. Fransa’nın halen yurt dışı seçim bölgeleri için ayrılmış Ulusal Meclis’te 11 milletvekili koltuğu bulunmakta. Senatoda ise 12 senatör yurt dışında yaşayan Fransızların oyları ile senatoya girmekte.

Fransa’nın yurt dışı seçim bölgesi 11 ‘e ayrılmış

Fransa’nın halen yurt dışındaki seçim bölgeleri 11′ ayrılmış durumda. Her seçim bölgesinde bir milletvekili Ulusal Meclis’e girebiliyor.  Türkiye’de yaşayan Fransız vatandaşları da 8’inci seçim bölgesine kayıtlı. Türkiyedeki Fransız vatandaşları; Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, İtalya, Malta, San Marino ve Vatikan’daki seçmenlerle birlikte seçtikleri 1 milletvekilini Fransa Ulusal Meclisi’ne gönderebiliyor.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz