Gurbetçi genç mühendis her şeyi geride bırakıp Türkiye’ye döndü

Reklam

Bilişim Vadisi’nin davetiyle Almanya’dan Türkiye’ye gelen Taha Uluhan, hem hayat hikayesini hem de elektrikli araçların karbon ayak izlerini azaltmaya yönelik projesini anlattı.

Girişimci Taha Uluhan, 1995 yılında Almanya’da doğduğunu, eğitim hayatı ve iş deneyiminin Almanya’da geçtiğini belirterek, “Henüz 23 yaşımdayken, Mercedes’te Compact Cars ve SUV araçların Ar-Ge direktörüyle birlikte çalışma fırsatı buldum. Eş zamanlı olarak da mühendis arkadaşlarımızla birlikte elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon bataryaların ve içersindeki malzemelerin en verimli şekilde geri dönüştürmeye yoğunlaştık” açıklamasında bulundu.

Mercedes’te Ar-Ge bölümünde çalıştı

Bu süreçte Türkiye’de de yeni teknolojiler geliştirildiğini ve sanayiyi güçlendirmeye yönelik yoğun çabalar sarfedildiğini gördüğunu kaydeden Uluhan, “Sürekli yeni teknoparklar kuruluyordu. Gençlerimizin mühendislik ruhunu tetikleyen ve dünyada izlenen TEKNOFEST gibi etkinlikler düzenleniyordu. Dünyanın yeni mobiliteye doğru giderken Togg ile Türkiye de bu piyasaya girmek için ciddi adımlar atılıyordu” diye konuştu

Onclick Popunder

Pilot tesisimizi kurmak için kollarımızı sıvadık

Uluhan, 2021’de Bilişim Vadisi’nin Mobilite Hızlandırma Programı ile Türkiye’ye geldiğini ifade ederek, “Sayın cumhurbaşkanımızın çağrısına, ülkemizin potansiyeline inandığımız için geldik” diye konuştu. 12 kişilik bir ekibe sahip olduklarını, bunlardan 6’sının Almanya ve İsviçre gibi ülkelerden Türkiye’ye geldiğini anlatan Uluhan, “Biz pes etmedik ve yatırımımızı bize inanan yatırımcılar ile birlikte topladık. Bu yılın sonunda pilot tesisimizi kurmak için kollarımızı sıvadık. İnşallah, elektrikli araçların karbon-ayak izlerini iyileştirmek için geliştirdiğimiz bu teknolojiyi, Avrupa’ya, Amerika’ya ve dünyanın diğer bölgelerine ihraç edeceğiz” dedi.

“Elektrikli otomobilde dünya ülkeleriyle yarışa gireriz”

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında Uluhan’a atıfta bulunarak “Az önce gencimizi dinledik. Artık bizim bu tür yetişmiş, kendine inanan gençlerimiz olduğu sürece biz bunları üretiriz, bunları üretmenin ötesinde de artık elektrikli otomobilde de dünya ülkeleriyle yarışa gireriz” dedi.

Türkiye, inovatif girişimcilikte Avrupa’nın yıldızı olacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından Uluhan’ın konuşmasını paylaştı. Bakan Varank mesajında, “Gençler! Almanya’da doğup büyüyen, Mercedes’te çalışırken Türkiye’deki potansiyeli görüp Bilişim Vadisi’nin davetiyle ülkesine dönen Taha’nın hikayesini dinlemenizi isterim. Türkiye, sizlerin sayesinde inovatif girişimcilikte Avrupa’nın yıldızı olacak!” ifadelerini kullandı.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz