45 yıl gurbette çalışıp 5 kilo altın ve 107 bin TL biriktirdi! Hepsini dolandırıcıya kaptırdı

Reklam

Avusturya’da yaşayan Meryem Güzel, 45 yıldır gurbette büyük sıkıntılar çekerek biriktirdiği yaklaşık 5 kilo altın ve 107 bin TL’yi Gaziantep’te ‘Savaş çıkar, devlet el koyar’ deyip, bankalardan daha güvenli olduğunu söyleyen bir kişiye kaptırdı. Yıllardır evlerinin kira parasını da toplaması için vekalet verdiği şahsın gerçek yüzünü 17 yıl sonra anlayan yaşlı kadın, şimdi hayatının birikimini geri alabilmek için elindeki notlar ve makbuzlarla hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlanıyor

Avusturya’da yaşayan Meryem Güzel, Gaziantep’te banker olduğunu söyleyen kişiye 5 kilo altın ve 107 bin lirasını kaptırdı.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi Arıl Mahallesi’nde yaşayan Meryem Güzel (72),1972 yılında Mehmet Güzel ile evlendikten sonra 1974 yılında başvuru yaparak Avusturya’ya gitti. Çift yıllarca hem akrabalarından hem de vatan topraklarından binlerce kilometre uzakta gece gündüz demeden çalıştı.

İlk zamanlar çok zor günler yaşayan çiftten Mehmet Güzel bir TIR şirketinde şoför olarak işe başlayarak, yıllarca Avrupa ülkelerine yük taşımacılığı yaptı. Karısı Meryem Güzel ise temizlik yaparak başladığı iş hayatında daha sonra turşu ve metal firmalarında çalıştı. Zor ve sıkıntılı geçen ilk yılların ardından gurbette tutunmayı başaran çift, 4 oğlu ve 2 kızını büyütürken birikim de yaptı.

TÜRKİYE’DEKİ KARDEŞİ TANIŞTIRDI

Gaziantep’te 4 katlı bir ev yaptıran çift, dairenin birini kendileri için ayırırken diğer üçünü ise kiraya verdi. Türkiye’de yaşayan kız kardeşinin güvenilir olduğunu söylediği kuyumcu H.Ü.Ç. ile tanışan Meryem Güzel, evlerinin kirasını da bu şahsın toplamasını istedi. kendisini aynı zamanda banker olarak tanıtan H.Ü.Ç.’nin yaklaşık 17 yıldır kira paralarını aldığını belirten Meryem Güzel, zaman zaman ise havale yoluyla binlerce Euro parayı da H.Ü.Ç.’ye gönderdi. Avusturya’da biriktirdiği altınlarını da parça parça Türkiye’ye getiren Meryem Güzel, H.Ü.Ç.’nin telkinleri ile bilezik, çeyrek, tam altın ve altın setlerini de bu şahsa teslim etti.

H.Ü.Ç.’ye toplamda yaklaşık 5 kilo altın ve 107 bin TL teslim eden Meryem Güzel, 2014 yılında ise rahatsızlığı nedeniyle kaybettiği kocasının cenaze ve defin işlemleri, sonraki dönemlerde ise çocuklarının trafik cezası gibi ihtiyaçları için para istediğinde ise kendisine 15 bin 100 Euro geri gönderildiğini söyledi.

Meryem Güzel, kız kardeşinin sürekli alışveriş ettiğini söylediği ve “çok iyi ve güvenilir” olarak tanıştırdığı H.Ü.Ç.’nin de defaatle kendisine güven aşıladığını kaydetti. H.Ü.Ç.’nin kasası olduğunu söylediğini ileri süren Meryem Güzel, kız kardeşinin sıkıntı yaşadığını söylemesi sonrası bir süre daha H.Ü.Ç. ile çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

‘BENİ KOVDU, ALTINLARI YÜZÜME ATTI’

Şahsın hakkında duyduğu kötü söylemler üzerine para ve altınlarını almak isteyen Meryem Güzel, kendisine sadece 12 cumhuriyet altını ve 2 bin 600 TL verdiğini ileri sürdü. H.Ü.Ç.’nin başka parası olmadığını söyleyip, altınlarını da parçalayarak kendisini iş yerinden kovduğunu iddia eden Güzel, “Güvenilir diye evlerimi buna teslim ettim. Yaklaşık 5 kilo altınım, 107 bin TL kira paraları ile Avusturya’dan gönderdiğim paralar bu şahıstaydı. Ancak ihtiyacım olduğunda para istedim, gönderdi. Toplamda 15 bin 100 euro geri gönderdi. Altınlarımı ve paramı istediğimde bana sadece 12 cumhuriyet altını ve 2 bin 600 TL olduğunu söyleyerek bunları verdi. Şu anda onda 5 kilo altınım, 107 bin TL daha param duruyor. Ancak beni kovdu. Altınları parçalayıp, yüzüme attı” dedi.

‘SAVAŞ ÇIKAR, DEVLET EL KOYAR’

Meryem Güzel, tüm birikimini H.Ü.Ç.’ye yatırmak istemediğini ama zaman zaman konuştuğunda kendisini söylemleri ile korkuttuğunu söyledi. Güzel, “Devlet bankasında hesap açmak istedim. Orada altınlarımı yatırmak istedim. Ama beni korkuttu. Hesap açma anam. Sakın, savaş çıkar, bir şey olur. Hükümet, devlet, ordu, altınlarına, parana el koyar. Bana güvenebilirsin. Yıllardır bu işi yapıyorum. Çok şükür işlerim iyi dedi. Beni korkuttu. Kendisine güvendim, 45 yıllık tüm birikimimi, her şeyimi bu adama verdim” diye konuştu.

Elinde H.Ü.Ç.’nin yazdığı notlar ve havale makbuzlarının bulunduğunu belirten Meryem Güzel, kuyumcudan şikayetçi olacağını söyledi. Güzel, kiralarını bu şahsın topladığını ve kiracılarının da şahit olduğunu belirterek, bir an önce hukuki süreci başlatacağını ifade etti.

Habertürk

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz