AB’den ehliyetlerle ilgili yeni düzenleme! Yaşlı ve acemi sürücülere kötü haber

Reklam

Avrupa Birliği, ehliyetlerle ilgili yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeye göre, yaş gruplarına göre hız limiti belirlenecek.

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesi’nde ele alındı. Karayolu trafik kanununda değişiklik öngören tasarının hayata geçmesi halinde birçok sürücü için önemli ölçüde maliyet de ortaya çıkacak.  Tasarıda yer alan en önemli değişiklik ise yaş gruplarına göre kademeli hız sınırları getirilmesi olacak.

Acemi sürücülerin otoyollarda sollama yapması yasaklanacak

Ehliyeti yeni alan acemi sürücüler için 90 km/s hız sınırı öngörülüyor. Acemi sürücü statüsündekilerin bazı otoyollara çıkması veya otoyolda sollama yapması imkânsız hale gelecek.

Onclick Popunder

Acemi şoförleri çok yakından etkileyecek bir başka düzenleme ise gece sürüş yasağı. Taslağa göre acemilerin gece yarısından sabah 06.00’ya kadar araç kullanması kısıtlanacak.

60 yaşından büyükler için ehliyet süreli olacak

Yaşlılara yönelik kısıtlamalar da oldukça sert. Buna göre, ehliyetler, 60 yaşından büyükler için 7 yıl, 70 yasından büyük olanlar için 5 yıl, 80 yaşından itibaren ise iki yıl geçerli olacak. Bu süreden sonra ehliyetin, kapsamlı tıbbi ve psikolojik muayenelerden sonra masrafları kişiye ait olmak üzere yenilenmesi istenecek.

110 km hız sınırı

Tasarıda ehliyet alanların kullanabilecekleri araçların ağırlık sınırında da önemli değişiklik öngörülüyor. Daha önce 3 bin 500 kg’a kadar araç kullanabilen tüm ‘B’ sınıfı otomobil ehliyetleri için 1800 kilogramlık araç kullanması öngörülüyor. Ayrıca bu ağırlık sınırına ek olarak 110 km/s’lik bir azami hız planlanıyor.

Daha büyük araçları kullanmak isteyen kişilerin, sadece 21 yaşından itibaren geçerli olacak şeklide ‘B+’ sınıfı ehliyet almaları gerekecek.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz