Aile desteği ödeneği, ısınma yardımı… Fransa’da 1 Kasım’da çok şey değişiyor!

Reklam

Aile desteği ödeneğinin artırılması, ısınma yardımı, yakıt yardımı gibi Fransa’da 1 Kasım’dan itibaren günlük yaşamı da etkileyecek birçok değişiklik olacak. 

Aile desteği ödeneği

Fransa’da tek başına çocuk yetiştiren ailelere verilen ve “Asgari nafaka” olarak da adlandırılan aile destek ödeneği (ASF), 1 Kasım’dan itibaren yüzde 50 oranında artırılacak.

48 departmanda zorunlu kar lastiği

Onclick Popunder

Ulaştırma Bakanlığının yaptığı açıklamada, 48 departmanda 1 Kasım’dan itibaren kış lastiği zorunlu olacaktı. Ancak bu süre yıl sonuna kadar uzatıldı. 2023 Ocak ayında kış lastiği takmayan sürücülere 150 Euro para cezası uygulanacak.

Kış dönemi yarın başlıyor

Fransa’da 1956 yılından beri uygulanan ‘kış tatili’ 1 Kasım’da başlıyor. 31 Mart’a kadar sürecek zaman diliminde kiracıların evden atılması mümkün olmayacak. Aynı zamanda şirketlerin elektrik ile gazı kesmesi de bu sürede yasak olacak.

Sigarayı bırakma ayı

Sigara içenleri sigarayı bırakmaya teşvik etmek için her Kasım ayında Fransa’da gerçekleştirilen toplumsal hareket olan “Tütünsüz Ay” yarın başlayacak.

Ek emekli maaşlarının yeniden değerlendirilmesi

Ek emekli maaşı alıyorsanız iyi haber. Ekim ayı başında bu emekli maaşlarını yöneten Agirc-Arrco kuruluşu, 1 Kasım 2022’den itibaren emekli maaşlarının yüzde 5,12 oranında artırılacağını açıkladı.

Isınma yardımı

Akaryakıtla ısıtılan haneler için 8 Kasım’da yardım çeki gönderilecek. Yardım miktarı, hanenin durumuna bağlı olarak 100 ile 200 Euro arasında değişecek. Akaryakıtla ısınan evlere verilecek yardımlar 1,6 milyon haneyi kapsıyor.

Engie’den mali yardım

Engie, müşterileri ek yardımdan faydalanacak. Elektrik tedarikçisi Engie, çok fazla detaya girmeden duyuruyu Temmuz ayında yapmıştı. 880 bin kişiyi ilgilendiren 100 Euro’luk yardım Kasım ayında yapılacak. Yardımı almak için 27 Temmuz 2022’de Engie ile bir enerji sözleşmesi yapmış olmanız gerekiyordu.

Yakıt indirimi

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, akaryakıt fiyatlarındaki 30 centlik indirimin Kasım ayı ortasına kadar uzatıldığını duyurdu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz