Ailesi yasta! Fransa’da Vincent Lambert yaşam desteği kesilmeye başlandı

0
504
Reklam

Fransa’da doktorlar, 2008 yılından beri devam eden ötenazi davasında Vincent Lambert’in yaşam destek ünitesini bu hafta kapatmaya başladı.

Fransa kamuoyunu ikiye bölen, Lambert’in eşi ve ailesi arasında yargı savaşlarına neden olan olayda, hastane son mahkeme kararına uyarak felç halinde bulunan adamın tedavisini sonlandırmaya başladı.

Lambert’in ailesinin avukatı Jean Paillot, bu sabah itibariyle makinelerin kapatılmaya başladığını duyurdu. Paillot, “Bu utanç verici, aileler oğullarını kucaklayamadı bile” dedi. Ancak ailenin yasal mücadeleyi sürdüreceği belirtildi.

-Reklam-

Son anlarında oğlunuzun yanında olun!

Lambert’i tedavi eden doktorlardan Vincent Sanchez ise, aileye gönderdiği mesajda, Vincent’in son anlarında yanında olmalarını istedi. Lambert’in eşi Rachel, beş kardeşi ve yeğeni ise kararı desteklediklerini belirtti.

Anne babası yaşaması için hukuk mücadelesi başlatmıştı

38 yaşındaki Vincent Lambert 2008 yılında geçirdiği motosiklet kazasının ardından komaya girmişti. 6 yıldır süren Vincent Lambert davasında, doktorların hastanın fişinin çekilerek, suni nemlendirme ünitesi ile yavaş yavaş hayatına son verilmesi kararını Lambert’in eşi, kardeşleri ve yeğeni onaylarken, anne ve babası buna şiddetle karşı çıkıyordu. Fransa’da Danıştay aldığı kararla Lambert için ötanazi kararı vermiş, AİHM ise Danıştay’ın kararını onaylamıştı.

Pasif ötanazi 205 yılında kabul edilmişti

Fransa’da 2005 yılında çıkarılan ‘pasif ötanazi’ yasası ile uzun süren tedavi ve çabalara yanıt vermeyen ve artık hiçbir umudu kalmayan hastaların ölümüne ailesinin rızasıyla izin verilmesine yeşil ışık yakılmıştı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz