Alain Juppe beklentileri boşa çıkardı: “Kesinlikle aday olmayacağım”

0
85
Reklam

Fransa’nın eski başbakanlarından muhafazakar Alain Juppe, partisinin yolsuzluk skandallarıyla yara alan cumhurbaşkanı adayı François Fillon’un yerine “kesinlikle” aday olmayacağını açıkladı.

Juppe, seçimin ilk turunu bile geçemeyeceğini gösteren kamuoyu yoklamalarına rağmen yarıştan çekilmeyen Fillon’u inatçı olarak niteledi ancak muhafazakar Cumhuriyetçi Parti adına başkabir seçenek önermedi.

-Reklam-

Fillon’un başarısızlığı merkezci ekonomist Emmanuel Macron’u 23 Nisan’daki ilk turdan sonra 7 Mayıs’ta yapılacak ikinci turda aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine le Pen ile yarıştırabilir.

Anketler, Juppe aday olsaydı ikinci turu Le Pen’in karşısında rahatlıkla alabileceğini gösteriyordu.

”ÜLKEMİZ HASTA”

Daha önce başbakanlık yapmış olan Juppe, halen belediye başkanı olduğu Bordeaux kentinde düzenlediği basın toplantısında, “Ülkemiz hasta” dedi.

“Benim için çok geç ama Fransa için geç değil”, diyen Juppe “Kesinlikle söylüyorum ki… cumhurbaşkanlığına aday olmayacağım” diye konuştu.

Fillon’un zayıflayan seçilme şansı konusunda “Ne kadar yazık” diyen Juppe, Fillon’un skandal iddialarına verdiği karşılıkla kendini bir çıkmaza soktuğunu belirtti.

Bu nedenle muhafazakar partiyi birleştirmenin güçleştiğini söyleyen Juppe, aynı zamanda seçmenin de artık yeni yüzler görmek istediğini söyledi.

 

Sabah

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz