Almanya sokağa çıkmaya sıkı sınırlamalar getirdi

Reklam

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyaletlerin başbakanlarıyla telekonferans yoluyla yaptığı toplantıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerini ele aldı.

Toplantıda koronavirüsün yayılmasına karşı sosyal temasın en az 2 hafta süreyle daha da kısıtlanması konusunda mutabakat sağlandı.

Bu kapsamda 2’den fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı. Bu yasak aynı evde yaşayanlar ve aileler için geçerli olmayacak.

Doktor, eczane, iş ve aile olarak parkta gezinti dışında evde kalın çağrısı yapıldı.

Restoran, otel, berber, kozmetik ve masaj salonları ve benzeri işletmelerin kapatılması kararlaştırılan toplantıda, eve servis yapan işletmeler bu yasağın dışında tutuldu.

Herkese 1,5 metre sosyal mesafe kuralına uyma çağrısında bulunan Merkel, bugün Kovid-19 ile mücadelede yeni kuralların kararlaştırıldığını bildirdi.

Herkesin gelecek iki hafta, alınan bu kurallara göre hayatını düzenlemesini isteyen Merkel, “Bunlar devletin tavsiyeleri değil, hepimizin çıkarına uygulanması gereken kurallardır.” ifadesini kullandı.

Merkel, polisin bu kurallara uyup uyulmadığına bakacağını, uyulmadığında ise ceza uygulanacağını kaydetti.

Almanya’da koronavirüs vakası 22 bini aştı. Ölenlerin sayısı ise 84. Almanya’nın en önemli Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina, koronavirüsün hızla yayılması üzerine alarma geçti ve siyaseti çok sıkı tedbirler almaya çağırdı.

Aralarında Almanya’nın en önemli virüs uzmanlarının da bulunduğu akademi, yaptığı yazılı çağrıda sokağa çıkmaya önce üç hafta çok sıkı sınırlamalar getirilmesi istendi. Üç hafta sonra yeniden durumun değerlendirilmesi ve buna göre sürenin uzatılıp uzatılmamasına karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Yazılı çağrıda Almanya’da hastanelerin kapasitesinin tamamen aşılmasına karşı bu tedbirin acilen gerekli olduğu vurgulandı ve sokağa çıkma yasağının ‘tüm Almanya genelinde uygulanması’ gerektiği belirtildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz