Almanya Türkiye’den işçi alımını durdurdu

Reklam

Almanya’da yaz tatili başlangıcında havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle yaşanan kaosa çözüm olarak Türkiye’den çalışacak personel getirilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak Almanya’nın en büyük havalimanı işletmesi olan Fraport, Türkiye’den 3 aylık geçici personel alımını durdurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Türk personel hizmet sağlayıcısı tarafından önerilen personelin beklenen niteliklere sahip olmadığı belirtildi. Gelen personelin bazı alanlardaki eksikliklerinin yanı sıra istenen yeterli havaalanı deneyimine sahip olmadığı ve Almanca bilmedikleri ifade edildi. Fraport, gelen personelin eğitiminin üç ayla sınırlı bir göreve geldikleri için harcanan çabayı karşılamayacağı ifade edildi.

1.000 KİŞİ ALINDI

Onclick Popunder

Fraport sözcüsü, Frankfurt Havalimanı’nın operasyonlarını stabilize ettiğini ve kendi işe alım çabalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Yılın başından bu yana binden fazla kişi işe alındığı ve gerekli pozisyonlara kademeli olarak yerleştirildiği kaydedildi. Sonbahardan itibaren havalimanlarındaki iş sıkıntısının hafiflemeye devam edeceği de belirtildi. Mayıs ayından itibaren havalimanında özellikle bagaj taşıma ve check-in işlemlerinde personel eksikliği nedeniyle bir uçuş iptal edilmişti. Havalimanlarında oluşan uzun kuyruklar ve yaşanan kaos nedeniyle Türkiye’den en az 2 bin geçici işçinin getirilebileceği gündeme geldi.

Uzun süre kamuoyunda tartışılan konuyla ilgili olarak Federal İçişileri Bakanlığı, Federal Ulaştırma Bakanlığı ve Federal çalışma Bakanlığı onayıyla Türkiye’den personel getirilmesine izin verildi.

Getirilen işçiler 10 Kasım’a kadar ağırlıklı olarak bagaj hizmetlerinde çalıştırılacaktı. Uygulama yürürlüğe girdikten sonra beklenildiği gibi çok başvuru olmamıştı.

Kaynak: Hürriyet

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz