Amerika’da polis şiddeti isyanı! Birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Reklam

ABD’de George Floyd’un polis şiddetine kurban gitmesinin ardından başlayan protestolar şiddetini giderek artırıyor.

Pentagon, orduyu 4 saat boyunca alarma geçirdiğini açıklarken, Minesota’da ise İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Ulusal Muhafızalar devreye girdi.ABD’nin Minenapolis kentinde bir beyaz polisin siyah George Floyd’u öldürmesi sonrası başlayan protestolar her geçen gün daha da şiddetli hale geliyor. Ülkenin birçok noktasında süren protestolar nedeniyle 16 eyaletteki 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Pentagon, yaptığı açıklamada ordunun 4 saat boyunca alarm durumuna geçtiğini belirtirken, Minnesota’da ise Ulusal Muhafızlar 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez aktif hale geldi.

Minenapolis’te gözaltına alındığı sırada bir polis memurunun boğazına diziyle baskı yapması sonucu ölen 46 yaşındaki siyah George Floyd’un ölümü ülke gündemini değiştirdi.

Amerika’da polis şiddeti isyanı! Birçok şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Bir haftadır devam eden gösteriler bugün ülke genelinde de şiddetli protesto gösterilerine sahne oldu. Yüzüstü yerde kelepçeli olarak yatarken bir polis memurunun boğazına bastırdığı Floyd’un ölümü sonrasında başlayan gösterilerde, “Nefes alamıyorum” sloganları atıldı.

Başta Los Angeles, ve Miami olmak üzere birçok kentte protesto gösterileri düzenlenirken, zaman zaman polisle çatışmalar oldu. Dün Dallas, Chicago, Seattle, Salt Lake City ve Cleveland’da da gösteriler devam etti.

ABD’deki güvenlik güçleri protestoculara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etti. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray dışındaki çitleri yıkmaları durumunda göstericilerin, “En zalim köpeklerle ve en korkutucu silahlarla” karşılaşacağını söyledi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Yaşananların ardından birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı şehirler arasında Atlanta, Los Angeles, Philadelphia, Denver, Cincinnati, Portland, Oregon, Lousville ve Kentucky de yer aldı.Öte yandan Pentagon dün yapılan açıklamada, ordunun dört saat boyunca alarm durumuna alındığını açıkladı. Pentagon, Minnesota valisinin talep etmesi durumunda ordunun, barışı sağlamak için bölgeye gönderilebileceğini duyurdu.Ohio Missouri, Wisconsin ve Tennessee valileri de Ulusal Muhafızları aktif hale getirdi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz