AP’den tepki çeken karar: Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması kabul edildi

0
115
reklam

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’yle olan müzakerelerin askıya alınması önerilen raporu kabul etti.

AP Türkiye müzakerelerini askıya alınmasını kabul etti
Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada, Türkiye’nin AB müzakerelerinin askıya alınması önerisi meclis üyelerine sunuldu; parlamenterler müzakerelerin durdurulması yönünde oy kullandı.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yapan rapor, 370’e karşı 109 oyla kabul edildi.

Piri: İnsan hakları için daha fazla şey yapılmalı

Raporu, Parlamento’nun Türkiye raportörü Kati Piri hazırladı. Piri, oylama sürecinden önce yaptığı basın toplantısında, Türkiye ile müzakere sürecinin tamamen durdurulmasının değil, askıya alınmasının önerildiğinin altını çizdi. Piri, Avrupalı liderlerin Gümrük Birliği, ticaret ve fonlar gibi araçları kullanarak Türkiye’ye, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi amacıyla baskı yapma çağrısında da bulundu.

İlk kez askıya alma çağrısı

Raporun onaylanmasıyla, Avrupa Parlamentosu ilk kez üyelik sürecindeki aday bir ülke ile müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapmış oldu. Bununla birlikte, Parlamento oylaması sembolik önem taşıyor; Avrupa Komisyonu üzerinde bağlayıcı yetkisi bulunmuyor.

Hükümetten ilk tepki

AP’nin kararına ilk tepki AK Parti’den geldi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik hukuksuz karara ilişkin “Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren Türkiye Raporu’nu kabul etmiş. Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir. AP demokratik gelişmeye açık ve destekleyici kararlar almaktan uzaklaştı. Aşırı sağın dar penceresinden bakıyor dünyaya.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

AP’de, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporun onaylanmasından sonra, Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada,”AP’nin Türkiye’ye ilişkin tutumu, Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri, etkileşimi ve diyaloğu geliştirmek olmalıdır. Söz konusu tavsiye kararı bizim için hiçbir anlam ifade etmemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Ensonhaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here