Aşı olanlara virüs bulaşmıyor!

Reklam

Comirnaty aşısını geliştiren BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, aşılanan kişilerin virüsü bulaştırmadığını, normalleşmenin mayıs ile haziran aylarında gerçekleşeceğini belirtti

Potansiyel bulaştırıcılar azaldı

KORONAVİRÜS aşısı geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşılanmış kişilere artık virüsün bulaşmadığını açıkladı.

PCR testi pozitif olan ve bu nedenle potansiyel bulaştırıcı olanların sayısının aşılanmadan sonra yüzde 92 azaldığını belirtti. Şahin, “Yeterli insan aşılandıktan sonra pandemi etkili şekilde kontrol altına alınabilecek” dedi.

Aşı mutasyonu karşı da etkili

İSRAİL’DE 560 bin aşılanmış kişi üzerinden araştırma yapıldığını ve söz konusu sonucun bu araştırmadan çıktığını aktaran Şahin, “Aşımız İngiliz mutasyonuna karşı da etkili. Farklı ve kritik bir varyant da ortaya çıksa mevcut aşımıza üçüncü bir doz daha ilave edebiliriz. Böylece varyantlara karşı daha güçlü bağışıklık sağlarız” diye konuştu.

Bir buçuk yılda bir aşı olacağız

AŞILAMAYLA birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün mayıs ve haziran aylarında gerçekleşeceğini söyleyen Uğur Şahin, aşının 1.5 yılda bir uygulanmasını tavsiye etti.

Şahin, “Korona salgınından çok şey öğrenilmesi gerekiyor. Şimdiden ileride olabilecek salgınlara hızlı tepki verilebilir. Öğrenilecekler sayesinde daha hızlı aşı geliştirilebilir” ifadelerini kullandı.

Sabah

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz