Avrupa Birliği cırcır böceğinin yenmesi için yeşil ışık yaktı!

Reklam

Avrupa Birliği larvaların atıştırmalık ve makarna gibi yiyeceklerde kullanımı için yeşil ışık çıktı. Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), un kurdunun gıda sanayisinde kullanımı için olumlu görüş bildirdi.

Avrupa Birliği, “un kurdundan sonra şimdi de cırcır böceğinin larvalarının “hem kurutulmuş halde bütün olarak hem de toz halinde” kullanılabileceğini söyledi. EFSA, larvaların tüketilmesinin insan sağlığı açısından tehlike oluşturmadığını belirtti.

EFSA’nın raporu, un kurdunun “yeni tür gıda maddeleri” sınıflandırmasına sokulması için yapılan başvuru üzerine geldi. EFSA uzmanlarından Ermolaos Ververis, “EFSA’nın bu ilk risk değerlendirmesi, AB çapında ilk izinlerin verilmesinin yolunu açabilir” dedi. AB ve üye ülkeler, EFSA’nın değerlendirme raporu temelinde un kurdunun örneğin proteinli çikolatalarda, makarna gibi unlu mamüllerde ya da mangalda larva şeklinde kullanılmasına yeşil ışık yakabilecek.

Onclick Popunder

Mangalda da kullanılabilecek

EFSA uzmanlarından Wolfgang Gelbmann da larvaların atıştırmalıklar ve makarnalar gibi belli gıda gruplarında test edildiğine dikkat çekerek, böceklerin nasıl beslendiğinin de önem taşıdığını belirtti. Böcekler, çevreye fazla zarar vermemeleri ve yüksek besin değerleri nedeniyle sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak görülüyor. Dünyanın pek çok bölgesinde cırcır böceği, çekirge, un kurdu gibi böcekler günlük beslenmenin parçası konumunda.

 

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz