Avrupa’da dördüncü sınıfa giden 4 çocuktan 1’i okuduğunu anlamıyor

Reklam

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS) 2021 yılı ilkokullarda yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınlandı.

PIRLS tarafından İlkokullarda yapılan bir araştırma dördüncü sınıfa ulaşan her dört çocuktan birinin düzgün okuyamadığını ortaya koydu. İlkokul çocuklarının okuma becerileri üzerine 65 ülkede 400 bin öğrenci üzerine yapılan bir araştırmadan çarpıcı sonuç çıktı.

Çocukların yüzde 25’i okuduğunu anlamıyor

Araştırma, dördüncü sınıf öğrencilerinin yüzde 25’inin gerekli minimum metin anlama düzeyine ulaşamadığını ortaya koydu. Almanya’daki ilkokul öğrencilerinin, okuma becerilerinde diğer birçok ülkedeki öğrencilere kıyasla daha kötü olduğu belirlendi. İngiltere, İspanya ve Fransa’da durum daha kötü olarak açıklandı. Fransa 515 puanla 25. sırada yer aldı.

Onclick Popunder

Fransa’nın puanı 515

Almanya’nın Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark Watzinger Iglu’nun araştırmasını ‘endişe verici’ olarak nitelendirdi. Bakan, eğitim politikasında acilen bir dönüşe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türkiye puanını 496’ya çıkardı

Türkiye’nin PIRLS’te 2001 yılında 449 olan ortalama puanı, 2021 yılında 47 puanlık artışla 496’ya yükseldi. Bu sonuca göre Türkiye puanını en çok artıran ikinci ülke oldu.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz