Avrupa’da ilk! Aşı yaptırmayanlara sokağa çıkma kısıtlaması geldi

Reklam

Avusturya’da günlük vaka sayıları 10 binin üzerine çıktı. Ülkede, pazartesinden itibaren Yukarı Avusturya ve Salzburg eyaletlerinde aşı yaptırmayanlara yönelik yürürlüğe girecek sokağa çıkma kısıtlamasının ülke genelinde uygulanması planlanıyor.

Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, basına açıklama yaptı, pazar günü eyalet başkanları ve uzmanlarla yapılacak görüşmenin ardından ülke genelinde aşı yaptırmamış kişilere yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına yeşil ışık yakılabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mückstein da pazartesiden itibaren Yukarı Avusturya ve Salzburg eyaletlerinde aşı yaptırmayanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının kesinleştiğini belirtti ancak ülke geneli için benzer bir uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Onclick Popunder

Sağlık çalışanlara aşı zorunlu olacak

Mückstein ayrıca, sağlık sektöründe çalışanlara yönelik aşı zorunluluğunun hayata geçirileceğini duyurdu. Söz konusu iki eyalette pazartesiden itibaren aşı yaptırmayanların hastalığı geçirmiş veya PCR test yaptırsalar bile dışarı çıkmasına izin verilmeyecek.

 Yüksek riskli ülke kategorisine alındı

Avusturya’da salgına ilişkin durumun kaygı verici bir boyut kazanması nedeniyle iktidar, yoğun bakım hasta sayısına göre kademeli olarak sert önlemleri hayata geçireceğini açıklamış, buna göre yoğun bakım hasta sayısının 600’ün üzerine çıkması durumunda aşı yaptırmayanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının yürürlüğe gireceği bildirilmişti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz