Avrupa’da Türk plakalı TIR’lara korna çalan kalmadı!

Reklam

Avrupa yollarında seyahat eden Türk plakalı TIR’lar, uzun yıllar gurbetçilerin hasret çektiği ana vatan gönderdiği “kısa bir selam” görevini yürütüyordu. Ancak son dönemde Türk tırlarına korna çalan sayısı giderek azalıyor. 

Türkiye’den çalışmak için Avrupa’da gelen gurbetçiler uzun yıllar çektikleri vatan hasretini yolda gördükleri Türkiye plakalı TIR’lar ile gideriyorlardı. Yolda gördükleri Türk TIR’larına korna çalan gurbetçiler, TIR şöförlerine selam vererek yola devam ediyorlardı. Ancak Avrupa’da giderek bu geleneğin kaybolduğu gözlemleniyor.

Son yıllarda selam veren kalmadı

Türkiye’den aldığı yükü Paris’e taşıyan Türk TIR şöförü Hamza Keskin de Artı33’e yaptığı açıklamada, eskiden Avrupa’da yol alırken sık sık kendilerine korna çalıp selam veren Türk şöförler ile karşılaştıklarını söyledi. Ancak son yıllarda bu uygulama giderek azaldı dedi. Bunun nedeni olarak da Türkiye ile ilgili eskiden daha zor olan bağların kolaylaşması ve bu nedenle özlemin de giderek azalmasını gösterdi.

Onclick Popunder

Biz de gurbette yalnız olmadığımız anlıyorduk

Gurbetçilerin kendilerine yönelik bu tarz bir selamlamasının da kendilerinin de hoşuna gittiğini söyleyen Keskin, bazen aylarca evlerinden, ailelerinden uzak kaldıklarını aktardı. Sürekli gurbet ellerde yalnız yol almak zorunda kaldıklarını söyleyen Türk şöför, bu tarz bir desteğin de kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz