Avrupalı vekillerden ortak çağrı: Saatleri geri almaya bir son verelim (Özel-Haber)

0
115
Reklam

Artı33 Özel-Haber

Avrupa dün gece kış saati uygulamasına geçti. Ancak Avrupalı parlamenterler bunun yararlı bir durum olmadığını belirterek uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

-Reklam-

Avrupa Parlamentosu’nun Strasbourg’taki oturumunda söz alan Avrupalı vekiller,saat değişikliğinin enerjiden tasarruf sağlamadığı aksine depresyonu artırdığı, insanlar üzerinde yorgunluk, asabilik gibi olumsuz etkileri olduğunu savundu. Avrupalı vekiller, trafik kazalarının da saat değişikliğinin yaşandığı hafta önemli ölçüde arttığına dikkat çekti.

Almanların yüzde 73’ü Fransızların yüzde 60’ı saatlerin değiştirilmesini istemiyor

Avrupalı Parlamenterler, halkın önemli bir bölümünün de saat değişikliğini desteklemediğini hatırlattı. Yapılan araştırmalara göre Almanların yüzde 73’ü, Fransızların ise yüzde 60’a yakın bir oranı uygulamanın kaldırılmasını destekliyor. Avrupa Komisyon sözcüsü de birliğe üye ülkelerin saat değiştirme gibi bir zorunluluğu bulunmadığını aktardı. Milletvekillerinin uygulamanın kaldırılması yönündeki taleplerinin gelecek yıl içerisinde inceleneceği sözünü verdi.

Bu arada Belçikalı vekil Marc Tarabella hariç görüşmeye katılan tüm parlamenterler uygulamanın kaldırılması yönünde görüş belirtti.

Türkiye uygulamaya bu yıl son verdi

İlk olarak Almanya’nın 1916’da başlattığı kış ve yaz saati uygulaması, daha sonra İngiltere ve Almanya tarafından da yürürlüğe konulmuştu. Türkiye’de de uygulanan kış saati uygulaması, 6 Eylül’de Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmış, Türkiye’nin yaz saatinde kalması kararlaştırılmıştı. Daha önce de Rusya, Güney Kore ve İzlanda gibi ülkeler tek tip saat uygulamasına geçmişti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz