Babasından aldığı parayı söylemedi CAF yardımı kesildi!

0
337
Reklam

Fransa’da Aile Yardım Fonu CAF’ın son dönemde giderek sıklaştırdığı kontroller Kamu Denetçiliği Kurumu‘nun yayınladığı son raporla eleştirildi. Denetimlerin ucunun kaçtığı savunuldu.

Fransa Kamu Denetçiliği Kurumu’nun CAF’ın yolsuzlukla mücadele yöntemi ile ilgili hazırladığı rapor yayınlandı. 2014’den beri sosyal yardımlarda dolandırıcılıkla mücadelenin sıkılaştırılmasının mağdurlar doğurduğuna dikkat çekilen raporda, mağdurlarla ilgili örnekler de verildi.

Banka hesabında 27,78 Eurosu bulunan Carmen isimli yaşlı kadının, bu hesabı bildirmediği gerekçesiyle Yaşlılar için Dayanışma Yardımı’nın (ASPA) kesildiği kaydedildi.

-Reklam-

Ailesinin kendisine yaptığı yardımı bildirmesi gerektiğinden habersiz olan Sofia isimli genç kadının da bu yüzden RSA’sının kesildiği aktarıldı. CAF’ın eşinden boşanan Valentin’in ise çocukları için eski eşiyle açtıkları banka hesabını kapatmadığı gerekçesiyle aldığı RSA yardımını geri ödemeye mahkum ettiği belirtildi.

‘Hata hakkı’ sorunu çözer

Kurum, CAF’ın hata ve unutmayı da dolandırıcılıkla eş değer tuttuğuna dikkat çekti. Ayrıca CAF’ın bazı durumlarda neyin bildirilmesi ile ilgili yapdığı bilgilendirmenin yetersiz olduğu kaydedildi. Cezaya maruz kalan insanlara yeterli yaşam imkanı sunulmamasının yasadışı olduğu vurgulandı.

Son olarak raporda, hükümetin getireceği ‘hata hakkı’nın sorunun çözümü için önemli bir adım olacağına dikkat çekildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz