Belçika’da bilanço ağırlaşıyor: Ölü sayısı 22’ye çıktı

Reklam

Belçika’da 14 Temmuz’dan itibaren süren yağışların neden olduğu sellerin bilançosu ağırlaşmaya devam ederken, ölü sayısı 22’ye çıktı.

SEL nedeniyle bölgede onlarca ev çöktü, binlerce ev ve iş yerini su bastı. Çok sayıda binek araç sel sularına kapılarak sürüklendi. Aralıksız devam eden arama-kurtarma çalışmaları için askeri helikopterlerin sevk edildiği ülkenin Limburg eyaletinde bazı beldeler ve köyler boşaltıldı. Selden etkilenen bölgelerde birçok beldede ulaşım sağlanamazken, ülke genelinde en az 21 bin kişi elektriksiz kaldı. Özellikle Wavre kentinde olmak üzere birçok köprünün yıkılma tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Selden en fazla etkilenen şehirlerden Liege’in bazı mahallelerinde halka evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı. Kentten geçen Meuse Nehri’nin taşabileceği endişesiyle başta kent merkezi olmak üzere bazı semtlerde yaşayanlardan yüksek bölgelere gitmeleri ya da binaların üst katlarına çıkmaları istendi. Ülkenin doğusunda birçok yol kapandı, kara ve demir yolu ulaşımında aksamalar meydana geldi.

-Reklam-

Liege, Namur ve Lüksemburg eyaletlerinde, ‘içme suyunun kullanılamayacağı’ uyarısı yapıldı. Demir yolu trafiğinin de birkaç hafta boyunca tümüyle düzelemeyeceği bildirildi. Yağışlar, özellikle ülkenin doğusundaki Liege, Verviers, Spa, Namur, Limburg gibi bölgeleri etkilemişti.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz