BMW fabrikasında Türk çalışanların Türkçe konuşması ustabaşı tarafından yasaklandı

0
333
reklam

BMW fabrikasındaki bir ustabaşı, şirkette kendi aralarında Türkçe konuşan çalışanların Türkçe konuşmasını yasakladı.

Alman otomobil devi BMW’nin Münih kenti yakılarındaki Garching Fabrikası’nda bir vardiyada ustabaşı, Türk işçilerin kendi aralarında Türkçe konuşmalarını yasakladı. Bild gazetesinin haberine göre ustabaşı, 100 kişinin çalıştığı bölümde 20 Türk işçinin yerini değiştirerek aynı vardiyaya aldı ve Türkçe yasağı getirdi. Türk işçilere yine Türkçe bildirilen yasak, sadece çalışma sırasında değil, aynı zamanda fabrikada kantin ve mola salonunda da geçerli sayıldı.
50 farklı milletten 7 bin kişinin çalıştığı fabrikada Türkçe konuşmaya getirilen yasak, çalışanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Yasağın ayrımcılık olduğunu belirten Türk işçiler, iş yeri temsilciliğine şikâyette bulundu. Sendika da böyle bir uygulamanın kanunsuz olduğunu açıkladı.

Sözcü: Böyle bir mecburiyet yok

Şirketin sözcüsü Jochen Frey ise yasak olayını doğruladı ve olayın insan kaynakları tarafından incelendiğini belirtti. Frey, “Şirket, çalışanlarına hangi dilde konuşacakları konusunda bir mecburiyet getirmiyor. İş talimatları herkes için anlaşılır olması nedeniyle Almanca yapılması gerekiyor” dedi.
Türkçe yasağın sebebi ise anlaşılamadı. Bild gazetesi, mola esnasında Türk işçilerin diğer iş yeri arkadaşlarıyla Türkçe konuşarak atıştıklarını yazdı.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here