Boeing 157 kişinin öldüğü uçak kazasında hatayı kabul etti, özür diledi!

0
414
reklam

Boeing, “737 Max” tipi uçaklarda kazaya “MCAS” adlı sistemdeki hatanın neden olduğunu belirterek, can kayıplarından dolayı özür diledi.

Boeing, “737 Max” tipi uçaklarda kazaya “MCAS” adlı sistemdeki hatanın neden olduğunu belirterek, can kayıplarından dolayı özür diledi.

Kullanıcılara ilk tesliminden itibaren 17 ay sonra birinci ve 5 ay sonrasında da ikinci kazası meydana gelen Boeing‘in üst yöneticisi Dennis Muilenburg, uçaklarda yazılımsal hata olduğunu belirterek özür diledi.

Özür dileriz

Muilenburg, Twitter hesabından , Etiyopya Hava Yolları’na ve Endonezya Lion Hava Yolları’na ait Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların düşmesine ilişkin yaptığı açıklamada,  “737 MAX kazalardaki can kayıplarından dolayı özür dileriz.” ifadesini kullandı. Muilenburg, hayatını kaybeden yolcuların ve kabin görevlilerinin ailelerine taziyelerini iletti.

Her iki kazanın da tam detaylarının ilgili hükümetlerin raporlarında ortaya konacağını vurgulayan Muilenburg, “Ancak Etiyopya Hava Yolları’na ait uçak kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS olarak bilinen sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikardır.” ifadesini kullandı.

Boeing krizi

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya’da ise Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de, Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here