Fransa’da ilaç alırken dikkat! Doliprane’ın o modelinde domuz jelatini var!

Reklam

Fransa’da en çok kullanılan ağrı kesiciler arasında yer alan Doliprane’ın kapsül şeklinde satılan ilaçlarında çoğunluğu domuzdan üretilen jelatin yer aldığı iddia edildi.

Fransa merkezli ilaç firması Sanofi Aventis tarafından üretilen Doliprane’ın kapsül (gélules)  şeklinde olan türünde jelatin olduğu kaydedildi. Al-kanz sitesindeki habere göre İlacın prospektüsündeki bileşenler bölümünde jelatin ifadesinin açıkça yer aldığı kaydedildi. Fransa’da  üretilen jelatinlerin ise yüzde 80’inin ise domuzlardan elde edildiği belirtildi.

Onclick Popunder

Öte yandan şüphe uyandıran dolipranın kapsül olmayan tablet ilaçlarında yer alan ‘amidon gélatinisé’ bileşeninin ise bitkisel olduğu kaydedidi.

Kapsül şeklinde satılan ilaçların çoğunluğunda da jelatin yer aldığı belirtiliyor.

Jelatin nedir?

Jelatin domuz, sığır, balık ve kümes hayvanlarının deri ve kemiklerine, asit ve kireç ile muamele edilerek elde edilen bir proteindir. Renksizdir.  Kullanım amaçları, jelleştirmek, koyulaştırmak, sırlamak ve kapsüllemektir.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin…

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz