Bu yaz karayoluyla Türkiye hayali kuranlar bu haberi mutlaka okuyun!

Reklam

Trakya’dan Avrupa’ya açılan sınır kapılarından geçen yıl 8 milyon 860 bin 945 yolcu giriş-çıkış yaptı. Bu yolcuların yarısı Türkiye’ye girmek için Kapıkule’yi kullandı. Yetkililer yoğunluktan etkilenmek istemeyen gurbetçileri diğer sınır kapılarını kullanmaları noktasında uyarıyor.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, geçen yıl Bulgaristan’a açılan Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy ile Yunanistan’a açılan Pazarkule ve İpsala sınır kapılarından 4 milyon 383 bin 933 yolcu çıktı, 4 milyon 477 bin 12 yolcu buralardan yurda giriş yaptı.

Önceki yıllarda olduğu gibi geçen yıl da hem yolcu hem de yük taşıyan araçlar en fazla Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih etti. Avrupa’ya geçilen tüm sınır kapılarından giriş ve çıkış yapan yolcuların yarısından fazlası Kapıkule’yi kullandı. Geçen yıl Kapıkule’den 2 milyon 381 bin 217 yolcu yurda girerken, 2 milyon 201 bin 754 kişi de Avrupa’ya Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yaptı.

844 BİN 582 ARAÇ GİRDİ

Özellikle gurbetçilerin yurda geliş ve gidişlerinde Kapıkule’yi kullanmaları, ihracat TIR’larının sürücülerinin de Avrupa’ya çıkışta en fazla Kapıkule’yi tercih etmeleri, bu sınır kapısının iş hacmini artırdı.

Çoğunlukla temmuz ve ağustos aylarında gurbetçiler yurda giriş için Kapıkule’yi seçti. Bu sınır kapısındaki işlem hacmi çoğu zaman yetişilemeyecek hal aldı. Geçen yıl Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanarak giren toplam araç sayısı ise 844 bin 582 olarak kayıtlara geçti.

Türk yetkililer de gurbetçilerin yoğunluğu dikkate alarak Kapıkule yerine İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarını tercih etmelerini önerdi.

YETKİLİLERDEN KAPIKULE UYARISI

Buna karşılık diğer sınır kapılarını tercih eden gurbetçiler ise Kapıkule’yi tercih edenlere göre daha hızlı işlemlerini halletme imkanı buldular.

Türk yetkililer de gurbetçilerin yoğunluğu dikkate alarak Kapıkule yerine İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarını tercih etmelerini önerdi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz