Bu yaz uçakla sıla yoluna çıkacaklar, biletinizi almadan bu habere dikkat!

Reklam

Uçmadan önce bavulunuzu tartmayı unutmayın! Limiti aşarsanız, bir anda bilete ödediğinizden daha fazla ücretle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hangi havayolu fazladan ağırlığa veya ek bavula ne kadar ücret istiyor?

Eskiden kargoya verdiğiniz bavul standartlardan ağırsa, sorun olmazdı. Kontuardaki görevli göz yumardı. Veya sizin çantalarınızı bavulu hafif olanların üzerine yazılırdı. Bu günler geçmişte kaldı.
Havayolları, bilet fiyatlarını aşağıya çekerken ek gelirle odaklandı. O gelir kalemlerinden biri de fazla bagaj ücretleri. Havayolları yolculardan daha hafif uçmalarını istiyor. Özellikle gurbetçiler için Türkiye yolu gözükmüşken hangi havayolunun ne kadar bagaj aldığını derledik.

Uçmadan önce bavulunuzu tartmayı unutmayın! Limiti aşarsanız, bir anda bilete ödediğinizden daha fazla ücretle karşı karşıya kalabilirsiniz.

HANGİ HAVAYOLU FAZLA BAGAJ İÇİN NE KADAR ÜCRET ALIYOR

TÜRK HAVA YOLLARI:İç hatlar yolcu bagaj limitleri business için 30, ekonomi için 20 ve promosyonlu bilet ile AnadoluJet uçuşları için 15 kg. 0-2 yaş bebek yolcu içinse sadece çocuk arabası içi 10 kg. Sonrasında her bir 1 kg fazla için 8 TL alınıyor. İç hat aktarmalarda fazla bagaj kg ücreti 10 TL.

Onclick Popunder

THY dış hatlarda uçtuğu noktaları 5 ayrı bölüme ayırıyor. ‘Zone 1’ yani en yakın uçuş noktaları arasında Atina, Selanik, Sofya var. Çoğu Avrupa ve Ortadoğu noktası Zone 2 ve 3’te. Zone 5’e ise neredeyse tüm uzun menzilli hatlar giriyor. Türkiye’den kg başına Zone 1 için 4, 2 için 6, 3 için 8, 4 için 11 ve 5 için de 1 Euro ödeniyor. Örneğin Kahire’den İstanbul aktarmalı Singapur’a uçacak yolcu için kg başına fazla bagaj 22 Euro’ya çıkıyor.

Örnek olarak THY, Paris’in de bulunduğu 4’üncü bölgede fazla her 1 kilo bagaj için 11 Euro talep ediyor. Almanya’nın birçok şehrinde her 1 kilo fazla bagaj için ise istenen tutar 8 Euro. İç hatlarda fazla bagaja kilogramına 8 TL alınıyor.

PEGASUS: Eğer uçuş öncesinde fazla bagajınız varsa, internet üzerinden önceden satın almanız durumunda uygun fiyatlar yakalıyorsunuz. Biletinizi satın alırken bu işlemi yapın. İç hatlarda limit 15 kilogram. Fazlası için 20 kg kadar internetten satın alma yaparsanız kilogramına 4 TL, havalimanında da 8 TL ödüyorsunuz. 20 kg üzerinde fiyat 8 TL’ye çıkıyor. Dış hatlarda 20 kilograma kadar hattın kısa ve uzunluğuna göre 7 ila 15,75 Euro arasında ödüyorsunuz. 20 kg üzerinde 3 ila 5 Euro arasında değişiyor.

ONUR HAVAYOLLARI: İç hatlarda 15, dış hatlarda 20 kilograma kadar bagajı kargoya veriyorsunuz. Fazla bagaj için internetten satın alırsanız kilogram başına iç hatta 4 TL, dış hatta 4 Euro ödüyorsunuz. Havalimanında bu fiyatlar iki kat artıyor.

SUNEXPRESS: Bagaj limitleri iç hatlarda 15, dış hatlarda 20 kilogram. Farklı paketler satın alıp uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz ancak fazla bagaj için kilogram başına iç hatlarda 6 TL, dış hatlarda ise 10 Euro ödüyorsunuz.

ATLASGLOBAL: Tüm iç hat noktalarında fazla bagajın kg ücreti 6 TL. Dış hat noktalarında ise kg ücreti 5 dolardan başlayıp 18 dolara kadar çıkabiliyor.

AİR FRANCE: Ekonomi sınıfı tek bavulla limit 23 kilogram. Fazla ağırlık için (limit 32 kilogram) 70 Euro’dan (Avrupa içi) başlıyor. ABD uçuşlarında 100 dolar.

LUFTHANSA: Ekonomide 23 kilogramlık tek bavul limiti aşıldığında 32 kilograma kadar Avrupa için 50 Euro, kıtalararası uçuşlar için de 100 Euro alınıyor. İkinci parça Avrupa için 75 Euro, kıtalararası seferlerde ise 125 Euro.

BRİTİSH AİRWAYS: Havayolu bagaja verilen tüm bavullardan ücret alıyor. Örneğin ilk çantanız için İstanbul çıkışlı 55 Euro, ikinci bavulunuz için de 70 Euro bagaj ücreti alıyor. Eğer aktarmalı uzun mesafeye uçuyorsanız, fiyatlar artıyor.

Tüm gelişmelerden haberdar olmak için Artı33’ü Facebook @arti33com, Twitter @haberarti33 ve Instagram’da @haberarti33 takip edin

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz