Bu yıl Sıla Yolu Bulgar çilesine dönüştü! Bulgar gurbetçiden ne istiyor?

Reklam

Bulgaristan’ın bu yıl gurbetçileri mağdur eden tutumu tepki çekiyor. Gümrük kapılarında gurbetçilerin araçlarını didik didik arayan Bulgar polisi nedeniyle sınır kapılarında bekleme süreleri bazen 12 saate çıkıyor.

Yaşanan pandemi nedeniyle geçen yıl Türkiye’ye gelemeyen gurbetçiler, bu yıl adeta Türkiye’ye akın etti, sadece kara yolundan 2 milyona yakın gurbetçi izinlerini geçirmek üzere Türkiye’ye giriş yaptı. Yunanistan’ın transit geçişler ile ilgili uzun süre net olmayan tutumu nedeniyle daha önceki yıllarda İpsala’yı tercih eden gurbetçiler de Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye giriş yapmayı tercih etti.

Bulgar çilesine dönüştü

Ancak hem bu sene yaşanan gurbetçi yoğunluğu hem de Yunanistan’daki durum nedeniyle, Türkiye’ye geliş ve Türkiye’den dönüş adeta “Bulgar çilesine” dönüştü. Türkiye’ye girişte Sırbistan-Bulgaristan gümrüğünde yaşanan bekleme süreleri, dönüş ile birlikte Türk gümrük kapılarında yaşanmaya başladı. Bulgaristan’ın neredeyse her aracı didik didik araması, bekleme sürelerini bazı günler 12 saate kadar çıkarttı.

-Reklam-

10 saat bekledik

Dün Hamzabeyli gümrüğünü kullanarak Bulgaristan’a girmeye çalışan Fransa’nın Metz şehrinde oturan Bilici ailesi de 10 saat gümrükte beklediklerini söyledi. Bulgaristan’ın aşırı sıkı kontrollerinin sınırda beklemeleri büyük oranda artırdığına dikkat çekti.

Önceki yıllarda hem yolları, güvensiz ortamı ve polislerin rüşvetçi tutumu nedeniyle eleştirilen Bulgaristan’ın gurbetçilere yönelik yeni tutumu ise tepki çekiyor. Gurbetçiler, Türkiye’den Bulgaristan’ın bu tutumuna karşı adım atması çağrısında bulunuyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz