Burdurlu kadınlardan Fransa’ya ilginç ihracat: Bocce topu

Reklam

Burdur’da kadınlar, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığıyla Fransız bir firmaya bocce topu satıyor. Ürünlerden memnun kalan Fransız firma yeni siparişleri verdi.

Burdur’da 2019 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında El Dikimi Top Usta Yetiştiriciliği ve El Dikimi Top Üretimi Projesi kapsamında kurs açıldı.

Çin’den alınan toplardan memnun kalmadılar

4 yıldır binlerce futbol topu üreten kadınlara salgın döneminde bocce sporunu ev ve salonlara taşıyan Fransa’dan, bocce topu siparişi geldi. Daha önce Çin’den aldıkları toplardan memnun olmayan Fransız bir firma, 2022 yılında Burdur’daki kooperatiften ilk etapta 2 bin 500 set (bir sette 6 top bulunuyor) sipariş etti.

Onclick Popunder

Kuzu derisinden üretiliyor

Üretilen toplardan memnun kalan Fransız firma, 2023 yılı için ise 24 bin (144 bin top) set sipariş verdi. Burdurlu kadınlar, Fransa’ya gönderilecek bocce toplarını yetiştirmek için atölyede yoğun mesai yapıyor. İçi plastik granül ile doldurulan toplar kuzu derisi malzemeden üretiliyor.

Bocce nedir? 

Oyun 26,5 metre boyunda 4,5 metre genişliğinde pürüzsüz zeminde iki ya da üçlü takımlar arasında oynanıyor. Atılan demir topların hedef topa (pallinoya) yakın durmasının amaçlandığı oyunda rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan takım oyunu kazanıyor. Türkiye’de 1990’lı yıllarda oynanmaya başlayan oyun yaşlılar arasında ilgi görüyor.

Nasıl oynanır?

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz