Cumhurbaşkanı adayları ilk kez TV’de karşı karşıya geldi (Haber-Analiz)

Reklam

Artı33 Özel-Haber

Fransa’da merkez sağ parti Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayları dün akşam ilk kez televizyonda karşı karşıya geldi. Sert tartışmaların yaşandığı programda en çok konuşulan konu ise yine İslam ve Müslümanlar oldu. İşte gecenin öne çıkan başlıkları:

Onclick Popunder

Fransa Mayıs ayında yeni cumhurbaşkanını seçecek. Anketler merkez sağ parti Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayının seçilme şansının yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olmak isteyen 7 isim; Nicolas Sarkozy, Alain Juppe, Jean-François Copé, François Fillon, Nathalie Kosciusko-Morizet, Bruno Le Maire ve Jean-Frédéric Poisson ise dün akşam TF1’da yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaştı. İlk bölümde işsizlik ve ekonominin konuşulduğu programın ikinci bölümüne ise islam ve Müslümanlarla ilgili tartışmalar damga vurdu.

5737439lpw-5752348-jpg_3835876

Adaylar yarışa girdi: Ben başörtüsünü ben de okul kantinin de helali yasaklayacam!

Adaylar, Müslümanlar ve İslam ile ilgili atacakları adımları ardı ardına açıklarken, ‘hangimiz Müslümanlara karşı daha sert olacağız’ yarışına girişti.  Bruno Le Maire, başörtüsünü üniversite, hastane ve valilikler de dahil tüm kamusal alanda yasaklayacağı vaadinde bulunurken, Nicolas Sarkozy vaatleri bir adım ileri taşıdı. Eski cumhurbaşkanı, okul kantinlerinde helal menü uygulamasını kaldıracağını söyledi. Sarkozy döneminin Başbakanı François Fillon ise başörtüsünün üniversitelerde yasaklanmasını okul yöneticilerinin takdirine bırakacağını kaydetti. Tartışmalar devam ederken 2011 yılında Ramazan ayında Fransız öğrencilerin Müslüman öğrenciler yüzünden pain au chocolat (çikolatalı ekmek) yiyemediği açıklamasını yapan partinin eski Genel Sekreteri Jean-François Copé söze girdi. O dönem sözleri nedeniyle yalnız kaldığını ima eden Cope, şimdi herkesin Müslümanlar ile ilgili kendisiyle aynı tutumu savunduğunu aktardı.

Alain Juppe’den daha yumuşak tavır

Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe ise hararetli geçen popgramda diğer adaylara nazaran daha yumuşak tavır takınmayı tercih etti. Evlilik yoluyla Fransa’ya gelişleri kalıdıracağını söyleyen diğer adaylardan farklı bir görüş ortaya koyan Juppe, asıl yapılması gerekenin sahte evliliklerle mücadele olduğunu söyledi. Laiklikle ilgili de ‘inanç özgürlüğüne’ vurgu yapan Alain Juppe, yasaların belirlediği kurallara da uyulması gerektiğine dikkat çekti.

jean-frederic-poisson

Gecenin yıldızı Jean-Frédéric Poisson

Gecenin yıldızı parlayan ismi ise hiç kuşkusuz Jean-Frédéric Poisson oldu. Adaylar arasında en az tanınan Poisson’un ismi gece sonunda Google ve Twitter’da en çok aranan isimler arasına girdi. Daha dengeli konuşmayı tercih eden Poisson, başörtüsünün kamusal alanda yasaklanması ile ilgili, ”Ben elbiseleri denetleyen polis gibi bir cumhurbaşkanı olmayacağım. Haşemayı yasaklama fikrini anlayamıyorum”diye cevap verdi. Poisson, diğer adayların bahsettiği radikal laiklik ifadesinin de hiçbir şey ifade etmediğini aktardı.  Nathalie Kosciusko-Morizet selefiliğin yasaklanması ile ilgili sözlerine de ”Bir düşünceyi nasıl yasaklayabiliriz.” sözleriyle tepki gösterdi.

20 Kasım’da yapılacak Cumhuriyetçi Parti Ön Seçimi öncesi, 3 ve 17 Kasım tarihlerinde de adaylar ikinci ve üçüncü kez kozlarını paylaşacak.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz