Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Dövizli askerlik 4 bin 550 Euro oldu

0
1974
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik yasasını onayladı. Yeni yasayla, askerlik süresi altı aya inecek ve bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilecek. Dövizli askerlik ücreti de bedelli askerlik gibi 30 bin TL’ye sabitlendi. Kanun, resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeni askerlik sistemi TBMM karşısına çıktı. Uzun süredir tartışılan ve düzenlenen yeni askerlik sistemi bugün Meclis karşısında oylandı. Böylelikle askerlik 6 aya düştü, sürekli bedelli askerlik geldi. Bakaya ve yoklama kaçağına bir kereye mahsus bedelli askerlik hakkı getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, yeni askerlik yasasını onayladığı kaydedildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımız askerlik kanununu imzaladı.” açıklamasını yaptı.

Dövizli askerlik 30 bin TL’ye sabitlendi

Bedelli askerlik ücretleri yeni düzenleme ile birlikte en optimal çözüm olarak bedelli ya da dövizle askerlik yapmak isteyenler için 30 bin TL tek seferde ödenmesi kararlaştırıldı. Yıllara göre enflasyon oranında artırılabilecek. Bu rakamı ödemek isteyen bir yılda 145 bin kişinin bedelliden faydalanması mümkün olacak. TSK’nın 420 bin askere alınabilecek kapasitesi bulunuyor. Bedelliler o yıl için kura çekilerek belirlenecek. Belirleme yapıldıktan sonra şartlara ve isteğe bakılarak erbaş ve erler, yedek astsubay, yedek subay olarak ayrılacak.

-Reklam-

4 bin 552 Euro oldu

Yeni yasada yurt dışında en az 3 yıl süre ile fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak. Yeni yasa ile bugünkü kur üzerinden dövizli askerliğin ücreti 4 bin 552 Euro oldu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz