Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupalı Türklere önemli çağrı: Yaşadığınız ülkenin vatandaşlığını mutlaka alın

Reklam

Cumhurbaşkanı Recep TayyipErdoğan, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 6’ncı Olağan Genel Kurulunda gurbetçilerle buluştu.

Konuşmasında gurbetçilerden “Avrupalı Türkler” diye bahsetti. “Avrupa bizim için nevzuhur bir yer değildir. Ecdadımız bin yıldır Avrupalıdır” dedi. Aliya İzzetbegoviç‘in ölüm döşeğinde “Bu topraklar evladı fatihandır. Tayyip evladım buralara sahip çıkın” diye vasiyette bulunduğunu, bu yüzden hiçbir zaman Bosna’yı ayrı düşünmediklerini söyledi. Ardından “Her ne kadar birileri bizi ayırmak için elinden geleni yapsalar da başaramayacaklar” diye rest çekti.

Avrupalı Türklere yönelik de önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yaşadığınız ülke vatandaşlık veriyorsa mutlaka alın” diye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her ne kadar birileri bizi ayırmak için ellerinden geleni yapsa da başaramayacaklar. Üzerinde önemle durduğumuz hususlardan biri de sizler Avrupalı Türklersiniz. İfade ettiğim hususları bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Yaşadığınız ülkenin vatandaşlığını mutlaka alın. Veriyorlarsa mutla alın. Çifte vatandaşlığa izin veren ülkeler için sorun yok. Haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik.” dedi.

Kürt, Türk, alevi diyerek bizi bölüyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa ülkelerindeki yaşayan Türklerin dağınıklığına da dikkat çekti. Erdoğan, “Bugün kimi Avrupa ülkeleri, şahsımıza ve ülkemize karşı terbiyesizlik düzeyine varan tavırlar sergileyebiliyorsa bunun sebebi oradaki Türklerin dağınıklığıdır. Kürt, Türk, alevi diyerek bizi bölüyorlar, birbirimize düşürüyorlar. Bizleri küçük gruplar halinde tutarak hakkımızı çiğneyenler karşılarında tek beden olmuş bir Türk toplumu gördüklerinde emin olun çok farklı davranacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde rol alın

Avrupa’daki Türklere siyasi partilerde görev alma çağrısı da yapan cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa devletlerindeki parlamentolarda ülkemize en büyük husumeti Türkiye kökenlilerin gösteriyor olması, bize karşı kurulan tuzağın nerelere kadar vardığını gösteriyor. İnşallah bu oyunu da hep birlikte bozacağız. Sizlerden benim ricam yaşadığınız ülkelerdeki siyasi partilerde aktif şekilde rol almanızdır. O parlamentolarda ülkemize hainlik edenler değil sizler yer almalısınız. Türk toplumu bu güce sahiptir. Yeter ki aramızdaki küçük farklılıkları, büyük hedeflere yürümenin önüne bir engel olarak koymayalım. Buradan Avrupa’daki kardeşlerimize sesleniyorum, şimdi bir olma zamanıdır.” diye konuştu.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz