Develi Pastırmasının ünü Kayserili gurbetçiler aracılığıyla yurt dışına taştı

Reklam

Kayseri’de kasaplık yapan Şakir Çizmeli, 200 yıllık geçmişi olan ve anneannesinin öğrettiği tarifle yaptığı Develi pastırmalarının lezzeti Türkiye sınırlarını aştı.

Kayseri’nin Develi ilçesinde kasaplık yapan Şakir Çizmeli, anneannesinin tarifiyle yaptığı asırlık lezzet “Develi pastırması”nı 30 yıldır sofralarla buluşturuyor. Pastırmalar, Kayserili gurbetçiler aracılığıyla başta Fransa olmak üzere çeşitli ülkelere de satılıyor.

200 yıllık geçmişi var

İlçede önceki yıllarda her evde kadınlar tarafından yapılan ve 200 yılın üzerinde bir geçmişe sahip Develi pastırmasını geleneksel yöntemlerle yapan ilçedeki birkaç kişiden biri olan Çizmeli, ürünü yurt içi ve gurbetçiler aracılığıyla yurt dışına da gönderiyor.

Onclick Popunder

“Kayseri pastırmasından farklı”

Çemen tozu kullanılmadan yörede yetişen acı biber, Gümüşören sarımsağından elde edilen çemenle sıvanan ve her zaman dış yüzeyi yumuşak kalan Develi pastırması, bu yönleriyle Kayseri pastırmasından ayrılıyor.

Kasap Şakir Çizmeli, doğal yöntemlerle üretimini yaptığı Develi pastırmasının lezzetinin çemenindeki aromasından geldiğini söyledi.

“30 yıldır bu işi yapıyoruz”

Annesinden aldığı tarifle bu yöresel lezzeti yapmaya devam ettiğini ifade eden Çizmeli, ” Rahmetli annemden aldığım tarifle 30 senedir bunu yapıyor, ticaretine devam ediyoruz. Şu anda bunu yapan 3-4 kişi var. Bu lezzeti genelde Fransa başta olmak üzere Hollanda, İngiltere, Almanya, Lübnan gibi ülkelerde yaşayan hemşehrilerimizle ulaştırıyoruz. Daha önceden bu lezzeti tattığı için bunlar tekrar onu yaşamak istiyorlar.” dedi.

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz