Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AKPM’ye hitap etti

0
145
Reklam

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı açıklamada, AB ile imzalanan 3 anlaşma birlikte uygulanması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açık konuştuğu için Avrupa’nın bundan rahatsız olduğunu ifade ederek, “Biz açık konuşuyoruz, niye rahatsız oluyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumunda Genel Kurula hitap etti.

-Reklam-

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’e Türk halkının destek verdiğine işaret eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu, “15 Temmuz gecesini bir daha yaşamamak için gereken bütün tedbirleri alıyoruz. Milletimizin varlığını, devletimizin bekasını ve esasen ortak değerlerimizi hedef alan bu büyük tehdidi bertaraf etmek için anayasal yetkimizi kullanarak OHAL ilan ettik. Darbe girişimi öncesi PKK, PYD, YPG ve DEAŞ saldırılarının en yoğun olduğu dönem de dahi OHAL ilan etmekten kaçınmıştık. Çünkü geçmişte de OHAL vardı Türkiye’de ve biz bunların acılarını halen hatırlıyoruz. O kötü muameleleri unutmadık. Ama bugün vatandaşımızın OHAL’e desteği yüzde 80’nin üzerindedir. Fakat bu şer ittifakı karşısında bu sefer başka bir seçeneğimiz yoktu.”

“Hukuk devleti sınırları içinde hareket ediyoruz”

Devletteki FETÖ yapılanmasıyla hukuk çerçevesinde mücadele edildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti, “FETÖ unsurlarının başta devlet kurumları olmak üzere sızdıkları yerden süratle temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapmalıyız ve yapıyoruz. Bu mücadeleyi yürütürken hukuk devleti sınırları içinde hareket ediyoruz. Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) olmak üzere, uluslararası yükümlülüklerimizle uyumlu şekilde hareket ediyoruz.”

“En kanlı örneğini 15 Temmuz gecesi yaşadık”

Türkiye’nin yıllardır terörün her türlüsüyle mücadele ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunun en kanlı örneğini 15 Temmuz gecesi yaşadık. O gece hepimiz için güzel bir yaz akşamının başlangıcıydı.O gece bir darbe girişimi yaşanacağını kimse aklına bile getirmezdi. Ama Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri hain darbe girişimiyle anayasal düzenimizi, tüm seçilmiş makamlarımızı, demokratik kurumlarımızı hedef aldı. Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi devirmeye kalktılar. Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve hepimizi öldürmek istediler. Savaş uçakları meclisimizi bombaladı.”

“Halkımız destan yazarak darbe girişimine ‘dur’ dedi”

Darbe girişimi karşısında Türk halkının destan yazdığını söyleyen Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Teröristler başarılı olsaydı bugün aramızda olan Türk delegasyonu üyesi milletvekillerimizin hiçbirisi bugün burada olmayacaktı. Türk halkı tanklarla ezildi, kurşunlandı, bombalandı, katledildi. Ama cesur halkımız bir destan yazarak darbe girişimine ‘dur’ dedi. Şehitlerimiz şükranla minnetle, rahmetle bir kere daha anıyoruz. Biz o gece bütün görüş farklılıklarımıza bir kenara bıraktık.”

“OHAL’e destek yüzde 80’in üzerinde”

Çavuşoğlu, 15 Temmuz gecesini tekrar yaşamamak için gereken bütün tedbirleri aldıklarını belirterek “Milletimizin varlığını, devletimizin bekasını ve esasen ortak değerlerimizi hedef alan bu büyük tehdidi bertaraf etmek için anayasal yetkimizi kullanarak OHAL ilan ettik.” ifadesini kullandı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz