Dolar ve Euro’da sert düşüş sürüyor! Peki 5’in altına geriler mi?

0
6

Dolar fiyatları 2 ayın düşük seviyesini görürken, şu dakikalarda 5.70 TL’de hareket ediyor. Euro fiyatları ise 6.58 TL seviyesinde bulunuyor. Peki Dolar ve Euro’da düşüş nereye kadar sürer?

ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın cuma günkü mahkemede serbest bırakılmasının ardından devam eden iyimserlikle yönünü aşağı çeviren dolar kuru, 5.70 TL’nin altını görerek 5.6656 TL’ye kadar geriledi. 10 Ağustos tarihinden beri en düşük seviyeyi gören dolar, saat 14.02 itibarıyla 5.7068 TL seviyesinde bulunurken, 6.5510 TL’ye kadar gerileyen Euro kuru ise 6.5882 seviyesinde hareket ediyor.

Dolar ve Euro’daki son durum

10 Ağustos’tan bu yana en düşük seviye

Atılan adımlarla ekonomide yeniden dengeleme süreci başlarken, ABD ile gerilime yol açan Brunson’ın geçtiğimiz Cuma günü yargılandığı davadan tahliye edilmesiyle dolardaki düşüş daha da hızlanarak 6 TL’nin altına gerileyip 10 Ağustos’tan beri en düşük seviye olan 5,66 seviyeleri görüldü.

Yüzde 9 değer kaybetti

Son 11 günde yaklaşık yüzde 9 değer kaybeden dolara yönelik Albayrak CEO’su Doç. Dr. Ömer Bolat, spekülatif atağın olduğunun ispat edildiğini belirterek 5 liranın altını işaret ederken, analistler ise 5,67 seviyesinin destek olduğunu bu seviyenin kırılması ile ilk etapta 5,50 bandının gündeme gelebileceğini belirtiyor.

5’in altına gelmeli

Piyasalarda oluşan iyimser havanın devam edeceğini öngören Albayrak CEO’su Doç. Dr. Ömer Bolat, doların 5 hatta 5’in altına dahi gelmesinin gerektiğini ifade etmiştim diyerek, “Tabii ki olması gereken seviye olarak Türk lirasının bir miktar daha değerlenmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here