Juppe’den Sarkozy’ye sert ‘frites’ cevabı (Özel-Haber)

1
82
Reklam

Artı33 Özel-Haber

Geçtiğimiz gün okul kantinlerinde domuz yemeyen öğrenciler için alternatif yemek yapılmasına tepki gösteren Sarkozy’ye cevap cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki en büyük rakibi Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe’den geldi.

-Reklam-

Kantinde tektip yemek olmasını savunan Sarkozy, Müslüman ve Yahudi öğrencilere seslenerek ‘domuz yemiyorsanız siz de çift porsiyon patates kızartması yiyin’ ifadelerini kullanmıştı. Büyük tartışmalara neden olan bu sözlere bir tepki de eski Başbakan ve Bordeuax Belediye Başkanı Alain Juppe’den geldi.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adaylarından Alain Juppe, Sarkozy’nin başlattığı tartışmayı gereksiz buldu. Eski cumhurbaşkanının öğrencilere yönelik ‘ya domuz ya da patates kızartması yiyin’ tarzındaki açıklamalarının ailelerde de şok etkisi yarattığını kaydetti.

Domuz yemeyen öğrenciye başka seçenek sunuyoruz

Belediye Başkanlığı’nı yaptığı Bordeaux’dan örnek veren Alain Juppe, 20 yıldır hiç böyle bir problem yaşamadıklarını söyledi. Okul restoranlarında domuz yemeyen öğrencilere  başka yemek seçme özgürlüğü tanındığını hatırlatan Juppe, ancak tabiki bu seçeneğin dini kurallara göre olmadığını ifade etti.

Bu tarz söylemlerden kaçınmak gerek

Yıllardır Fransa’daki kantinlerin yüzde 90’ında durumun bu şekilde olduğunu kimsenin de bunu sorun etmediğini hatırlatan Alain Juppe, insanları bu tarz söylemlerle birbirin düşürmekten de kaçınmak gerektiğini aktardı.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz