Emsal Karar! Gurbeti sürücü, Türkiye’de karıştığı trafik kazasından 3 bin 400 Euro kazandı

Reklam

Almanya’da yaşayan ve 4 yıl önce Türkiye’de tatildeyken evinin önünde trafik kazasına karışan Edip Şahiner, açtığı davayı kazandı. Gurbetçinin bu davası diğer sürücüler içinde emsal karar olabilecek nitelikte.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Mettman kentinde yaşayan ve aslen Çorum Sungurlu olan Edip Şahiner, Türkiye’de karıştığı maddi hasarlı trafik kazasına istinaden açtığı davayı 4 yıl sonra kazandı. T.C. 13. Asliye Ticaret Mahkemesi güncel kur ve faizle birlikte gurbetçi vatandaşa toplamda 3 bin 400 Euro ödenmesine hükmetti.

Şahiner, yaşanan olayı ve mahkeme sürecine ait detayları anlattı. Memleketi Çorum’da park halindeki aracına, tatil bitimine birkaç gün kala bir başka aracın çarpması sonucu maddi hasarlı bir trafik kazası meydana geldi.

Onclick Popunder

Karşı taraf suçunu kabul etti

Kazaya sebebiyet veren karşı tarafın suçunu kabul etmesinin ardından gurbetçi vatandaş, iyi niyetini kullanarak karşı tarafında sigorta priminin yükselmemesi adına aracı bir tamirciye götürdüğünü fakat araçta hasar alan bölgenin tamir edilemeyeceği ve değişim yapılması gerektiğinin bilir kişi tarafından kendisine iletildiğini söyledi.

Sigorta şirketi TL ile ödemek istedi

Şahinler ailesinin izin süresinin bir kaç gün kalması hasebiyle taraflar, kendi aralarında tutanak tutarak kazayı sigortaya bildirdi. Daha sonra yaşadığı ülke Almanya’ya dönen Çorumlu gurbetçi, aile hasar tespiti ve yapılan yazışmalar sonrası karşı tarafın sigortası 1350 Lira ödeme yapmak istedi fakat gurbetçi vatandaş bu durumu kabul etmeyerek mahkemeye başvurdu.

Almanya’dan avukat desteği

Şahiner, Almanya’ya döndükten sonra aracı için hasar tespiti yaptırması sonrası avukatına başvurduğunu, avukatın ise Türkiye’de birlikte çalıştığı bir hukuk bürosu üzerinden açtığı ve 4 yıl süren davayı kazandı.

Mahkeme, kaza her ne kadar evinin önünde olmuş olsa da trafik kuralları gereği yanlış yere park sebebi ile Şahinler’i yüzde 25, karşı tarafı ise yüzde 75 suçlu bularak Almanya’da yapılan hasar tespiti rakamını kabul ederek, sigortanın gurbetçi vatandaşa tüm masraflar dahil 3 bin 400 Euro ödemesini hükmetti.

Normalde 2-2,5 yıl sürebilecek olan davanın, pandemi nedeni ile bu kadar uzun sürdüğü bildirildi.

“Fotoğraf çekmek önemli”

Aynı durumu yaşamış veya yaşayabilecek gurbetçilere de seslenen Şahiner, bazı tavsiyelerde bulundu: “Her ne kadar yaralanma ve ölüm yaşanan bir trafik kazasında polis veya jandarma tutanak tutuyor olsa da, eğer kaza sadece maddi hasarlı ise tarafların kendi aralarında tutanak tutarak olay yerinin fotoğraflarının çekilmesinin önemli olduğunu ve ortaya çıkan hasarın, aracın kayıtlı olduğu ülke şartlarına göre talep edilebileceğini” söyledi.

Kaynak: Silayolu.com

-Reklam- Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz