Euro ve dolar yükselişe geçti! İşte dövizde son rakamlar

0
442
Reklam

Dolar kuru dünkü S-400 ve ekonomideki reform paketi gündemine rağmen sınırlı dalgalandı. 5.68 ila 5.73 arasında iki yönlü hareket eden dolar/TL çok keskin bir hareket yaşamadı. Piyasalar İstanbul seçimlerinin akıbetine odaklanmış durumda. 11 Nisan günü dolar 5.6850, euro ise 6.42’de başlarken öğlen saatlerinde başlayan yukarı yönlü hareketle dolar kuru önce 5.72 sonra da 5.75 direncini aştı

Dolar kuru dün Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ABD’nin Patriot vermemesi durumunda bir S-400 alımının gündeme gelebileceğini açıklaması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın reform paketini açıklamasının ardından hafif dalgalansa da sert bir hareket yaşanmadı.

Bakan Albayrak, 2019 yılı reform programında önceliği kamu bankalarının sermayelendirilmesine ve geri dönmeyen kredi oranı yüksek olan enerji ile inşaat kredilerinin bilanço dışına taşınarak bankaların rahatlatılmasına verdi.

-Reklam-
Dolar kuru gün içerisinde önce 5.72 sonra da 5.75 direncini aştı

Bankacılar, kamu bankalarına DİBS (devlet iç borçlanma senedi) ihracı yoluyla 28 milyar lira tutarında sermaye katkısı başta olmak üzere Bakan Albayrak’ın reformlarını bazı açılardan olumlu bulurken, kimi analsitler ise bütçe üzerinde baskı yaratabileceği endişesiyle bekleyip görme taraftarı.

11 Nisan günü dolar/TL 5.6850 ile başladı. Öğlen saatlerinde yukarı yönlü hareketle dolar kuru 5.75 direncini kırdı. Euro/TL 6.50 ve sterlin/TL de 7.54’de dalgalanıyor.

Açıklanan verilere göre TCMB’nin net uluslararası rezervleri 5 Nisan itibarıyla 1.8 milyar dolar düşüşle 27.9 milyar dolara geriledi. Rezervler bir önceki hafta 29.7 milyar dolar olmuştu.

Habertürk

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz