Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti

Reklam

Fransa Başbakanı Edouard Philippe istifa etti. Yeni kabine kurulana kadar görevinin başında kalacak.

Elysée Sarayı, bir basın açıklamasında Edouard Philippe’in Macron’a istifasını sunduğu ve Cumhurbaşkanı’nın istifayı kabul ettiğini duyurdu. Phlippe’in, yeni kabine kurulana kadar görevine devam edeceği bildirildi.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un yeniden kredi toplamak ve kaybettiği seçmenleri geri kazanması için hükümet değişikliğinin geleceği spekülasyonları yapılıyordu.

Başbakanın popülaritesi yükseliyordu

Fransız otoritelerinin koronavirüsle mücadelesine yönelik eleştirilere maruz kalmasına rağmen, son haftalarda Başbakan Philippe’nin popülaritesinin yükseldiği görülüyordu.

Her şeye rağmen, Macron’un cumhurbaşkanlığını her yönüyle yenileme isteğini deklare etmesinin ardından Haziran ortasında, Başbakanın geleceği hakkındaki spekülasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştı.

Fransız hükümet değişikliklerinde, başbakan kabine atamalarından önce istifasını sunar ancak yeniden hükümet belirlenirken tekrardan önceki pozisyonuna atanabilir.

Başbakan Phlippe’nin istifasının 2022 yılında yeniden seçilmek isteyen Macron’a potansiyel bir rakip yaratabileceği düşünülüyor.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz