Fransa Bilim Kurulu’ndan korkutan uyarı: Kontrolü her an kaybedebiliriz!

Reklam

Fransa’da bilim kurulu, koronavirüse karşı “her an” kontrolün kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

Fransa’da hükümete bağlı bilim kurulu, ülkede koronavirüse karşı “her an” kontrolün kaybedilebileceği uyarısında bulundu.

Bilim kurulu tarafından Fransız hükümetine sunulan görüşte, yaklaşık iki ay süren sıkı önlemleri mayıs ayında terk eden Fransa’da “virüsün son dönemde daha aktif bir şekilde yayıldığı” ve toplumda sosyal mesafeye daha az dikkat edildiği belirtildi.

Bilim kurulu, “Kırılgan bir denge söz konusu. Her an İspanya örneğindeki gibi daha az kontrollü bir senaryoya doğru yön değiştirebiliriz” ifadesini kullandı.

Ağustostaki yaz tatilinin ardından sonbaharda virüsün yayılma hızının tekrar “yüksek bir seviyeye” çıkması ihtimaline dikkat çeken kurul, kontrolün yeniden sağlanmasının vatandaşların elinde olduğunu belirtti. Kurul bu doğrultuda vatandaşlara sosyal mesafeye dikkat etmeleri, düzenli olarak ellerini yıkamaları ve kamusal alanda maske takmaları yönündeki çağrılarını yineledi.

Yoğun bakımdakilerin sayısı aylar sonra arttı

Koronavirüs salgını, Fransa’da iki ay süren sıkı önlemlerin ardından büyük ölçüde kontrol altına alınmıştı. Ancak açıklanan resmi verilere göre, yoğun bakımdaki COVID-19 hastası sayısı geçen Cuma’dan beri 13 arttı. Nisandan beri giderek düşen yoğun bakımdaki hasta sayısında böylece ilk kez artış kaydedilmiş oldu. Aynı dönemde 29 kişi de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Ülkede geçen hafta 7 bin yeni vaka tespit edilmesi de endişelerin artmasına neden olmuştu. Fransa’da şu ana kadar pandemi nedeniyle 30 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

Deutsche Welle Türkçe

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz