Fransa direksiyon başında alkolü tamamen yasaklamayı tartışıyor

Reklam

Fransa’da araba sürenler için alkol sınırının tamamen kaldırılarak “alkole direksiyonda sıfır tolerans” sağlanması önerildi.

Fransa’da Çevre Bakanı Didier Guillaume, halen 2105 yılından beri 0,5g/l ile sınırlandırılan şöförler için kandaki alkol oranının 0’a çekilmesini önerdi. Bakanın önerisi farklı tepkilere neden olurken şarap ülkesi Fransa’da böyle bir yasağın uygulanmasının çok zor olduğu kaydediliyor.

Vatandaşların yüzde 54’ü alkol yasağına karşı çıktı

Vatandaşların büyük çoğunluğunun da bu yasağa karşı olduğu kaydedildi. Le Figaro tarafından yapılan ankete katılan 75 bin kişiden yüzde 54’ü yasağa karşı olduğunu savunurken, yüzde 46’lık bir oran ise Bakan’ın direksiyonda sıfır alkol önerisini desteklediğini açıkladı.

985 kişi alkol nedeniyle hayatını kaybetti

Fransa’da vatandaşların olumsuz görüşüne rağmen alkolün ülkedeki kazalarda önemli bir yer tutuğuna dikkat çekiliyor.

Ulusal Yol Güvenlik Birimi’nden yapılan açıklamada, 2018’de 985 kişinin içkili olarak direksiyona geçmesi nedeniyle yaşanan kazada hayatını kaybettiği duyuruldu. Yine 5 bin 398 kişinin de alkol nedeniyle yaşanan kazalarda yaralandığı duyuruldu. Tüm kazalar içerisinde alkolün neden olduğu kazaların oranının da yüzde 14 olduğu bildirildi.

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz