Fransa tarihinde ilk kez bir kadın Meclis Başkanı seçildi

Reklam

Fransa’da ilk defa bir kadın meclis başkanı seçildi. Yvelines’in milletvekili Braun-Pivet, 28 Haziran 2022’de Paris’te Ulusal Meclis başkanlığına seçildi. 

Fransa’da Ulusal Meclis’te yapılan oylama sonucu 51 yaşındaki Yael Braun-Pivet ülkenin ilk kadın meclis başkanı oldu. Yvelines’in Milletvekili olan Braun-Pivet, Ulusal Meclis’te yeni milletvekillerinin katıldığı oylamanın ikinci turunda 242 oy ile meclis başkanı seçildi.

“Hemşehrilerimizin hizmetinde olacağım”

Konuşma yapan Braun-Pivet, “Meslektaşlarım bana güvendiler. Her şeyden önce bu ülkenin tüm kadınlarına güzel bir sembol, muhteşem bir mesaj oldu. Bu açıkçası benim için büyük bir onur ve sorumluluktur. Diyaloğa her zaman açık olacağım meslektaşlarımı dinlemek içinde canlı tutmayacağım. Ulusal Meclisin Başkanı olarak ülkemizin ve hemşehrilerimizin hizmetinde olacağım” dedi.

Onclick Popunder

Ulusal Mecliste toplam 577 sandalye var

Braun-Pivet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Renaissance  ile Horizons  ve Demokrasi Hareketi partilerinin ortak adayıydı. Braun-Pivet, Cumhurbaşkanı Macron’un döneminde bakanlık yapmıştı.

Fransa Ulusal Meclisinde toplam 577 sandalye var.

-Reklam-Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz